Ove godine se očekuje 7,15 odsto manji rod pšenice u odnosu na prethodnu, koja je ujedno bila i rekordna godina,
Održan je prvi SERBIA CROP TOUR 2019 u organizaciji Udruženja Žita Srbije.
Predstavljene analize i projekcije ovogodišnjeg roda pšenice
Juče je u Novom Sadu Finalnom prezentacijom za novinare i zainteresovanu javnost završena četvorodnevna manifestacija “Crop Tour 2019”.
Ovaj događaj koji se po prvi put organizuje u našoj zemlji od strane Udruženja „Žita Srbije“, a uz podršku Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), ima za cilj da se pre same žetve utvrdi očekivani kvantitet i kvalitet ovogodišnjeg roda pšenice.
Predstavnici Udruženja Žita Srbije su zajedno sa sertifikovanim uzorkivačima obišli čak 70 opština, odnosno sve regione u kojima se gaji pšenica, nakon čega su uzeti uzorci obrađeni i analizirani.
Direktor Udruženja „Žita Srbije“ Vukosav Sakovića je rekao da je ova godina svakako specifična godina kada je u pitanju pšenica.
Počev od toga da je ona nicala već u decembru i januaru ispod snežnog pokrivača, preko izuzetno nepovoljnih vremenskih uslova u nastavku vegetacionog perioda – od velikih suša do obilnih kiša, koje su našim proizvođačima otežale ili u potpunosti onemogućile primenu svih agrotehničkih zaštitnih mera.
„Kao rezultat, ove godine se očekuje 7,15 odsto manji rod pšenice u odnosu na prethodnu, koja je ujedno bila i rekordna godina. Ipak, taj rod će i dalje biti nešto veći od petogodišnjeg proseka u našoj zemlji, tako da se neće značajnije odraziti na trgovinu, preradu i izvoz naše pšenice“, rekao je Saković.
On je, pored UN FAO i EBRD, izrazio posebnu zahvalnost kompanijama članicama: MAT-AGRO, AGROGRNJA, AGROGLOBE, ULJARICE BAČKA i kontrolnoj kući AmSpec iz Novog Sada, uz čiju podršku je uspešno održana prva krop tura u Srbiji u organizaciji udruženja.
Miloš Milovanović, konsultant za agrarnu politiku FAO i koordinator FAO i EBRD projekata u Srbiji, navodi da FAO i EBRD već nekoliko godina podržavaju unapređenje izvoza žitarica i uljarica prvenstveno kroz rad na kvalitetu, logistici, ali i diversifikaciji poljoprivrednog izvoza naše zemlje.
Nacionalna Žitarska Konferencija krajem oktobra
Sa tim ciljem, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i Udruženjem Žita Srbije, organizujemo prvu Nacionalnu Žitarsku Konferenciju krajem oktobra ove godine.
Na konferenciji će domaći proizvođači i trgovci imati priliku da se detaljnije upoznaju sa svetskim trendovima i aktuelnim dešavanjima na međunarodnom tržištu žitarica, dok će potencijalni kupci iz inostranstva sagledati potencijale srpske proizvodnje.“