Pepeo je proizvod sagorevanja organske materije – drveta. Od davnina se koristi kao najbolje kalijumovo đubrivo. Drveni pepeo (7% fosfora, 6-20% kalijuma,
20-35% kalcijuma) je dobro kalijumovo đubrivo (0,5 kg na 10 m2) sa dugim efektom od 12 meseci.
Prema tome, on je neorgansko đubrivo nastalo sagorevanjem organske mase najčešće drveta. Smatra se da je najkvalitetniji pepeo od suncokreta, heljde, listopadnog drveća kao i četinara. U njemu se nalaze soli raznih minerala, a najviše soli kreča i kalijuma.
Kalijum pomaže da se lakše obavlja prenos organskih materija prema plodovima i drugim organima koji rastu. Stručnjaci tvrde da, u izvesnom smislu, ima uticaja na kvalitet voća, na bolju obojenost plodova i na njihovu slast.
Alkalno je đubrivo i ima izuzetan značaj za smanjenje kiselosti zemljišta, kao i za popravljanje njegovih fizičkih osobina – strukture agregatnih čestica, čime se postiže rastresitost tla. On povećava propusnost vode, pa se tako izbegava prevlaživanje, a povećava i količina vazduha u zemljištu, poboljšavanjem poroznosti i aeracije zemljišta тј. poboljšava vazdušni, vodni i toplotni režim u zemljištu.
Таkоđе utiče i na prinos koštičavog voća. Zato ga treba primenjivati u praksi kao đubrivo, na zemljištima koje imaju potrebe za tim.
Autor: Vladan Trandafilović, mast. polj.
psss.rs