Претрага
Претрага

Ljuštenje strništa uraditi odmah nakon žetve

Ljuštenje oranice treba obaviti odmah posle žetve ili istovremeno sa žetvom, znači, po mogućnosti istog dana. Ovo je veoma značajno zbog toga što u vremenu žetve zemljište...

strnistee
Galenika

Ljuštenje oranice treba obaviti odmah posle žetve ili istovremeno sa žetvom, znači, po mogućnosti istog dana. Ovo je veoma značajno zbog toga što u vremenu žetve

strnistee

zemljište još sadrži izvesne količine vode, što omogućava kvalitetno izvođenje ove mere.

Posle žetve zemljište ostaje bez pokrivača, značajno se povećava isparenje vode, oranica se isušuje, što otežava ili potpuno onemogućava ljuštenje.

Osnovni zadaci ljuštenja oranice su: bolje primanje i čuvanje vlage, zaoravanje žetvenih ostataka, uništavanje poniklih korova i otežavanje porasta višegodišnjih korova, provociranje semena korovskih i gajenih biljaka koje će biti uništene osnovnom obradom, stvaranje uslova za formiranje mrvičaste strukure i biološke zrelosti zemljišta, lakše i kvalitetnije izvođenje osnovne obrade.

Dubina ljuštenja zavisi od tipa zemljišta, klimatskih i vremenskih prilika, vlažnosti zemljišta i količine žetvenih ostataka. U zavisnosti od navedenih činilaca, dubina ljuštenja je od 10-15 cm. Vlažnost ljuštenog zemljišta se povećava usled narušavanja kapilariteta, a time se sprečava isparavanje. Osim toga, posle ljuštenja zemljište može bolje da upija vodu za vreme padavina.

Umesto ljuštenja oranice posle žetve, može odmah da se ore na punu dubinu 15-25 cm. U tom slučaju predhodno treba da se rasturi mineralno đubrivo ili stajnjak, ako je to bilo planirano za naredni usev. Posle oranja brazdu treba zatvoriti kako bi se zemljište poravnalo i smanjilo isparavanje.

Spaljivanje slame i drugih biljnih ostataka nanosi velike štete oranicama sa dugotrajnim posledicama. Time se gube značajne količine organske materije i sav azot, a ubrzava se opadanje sadržaja humusa u zemljištu, uništavaju se i neki korisni članovi zemljišnog živog sveta, remeti se biološka ravnoteža i agroekosistem. Spaljivanje žetvenih ostataka je i zakonom zabranjeno.

Autor: Srđan Cvetković, dipl. inž. poljoprivrede

psss.rs

Preporučujemo i OVAJ TEKST

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno