Претрага
Претрага

Konzervacijska obrada zemljišta

Konvencionalna obrada zemljišta zasniva se na primeni većeg broja prohoda i veće dubine oranja, čime se postiže bolja aeracija zemljišta, humifikacija organskih ostataka i suzbijanje...

no-till
Galenika

Konvencionalna obrada zemljišta zasniva se na primeni većeg broja prohoda i veće dubine oranja, čime se postiže bolja aeracija zemljišta, humifikacija organskih ostataka i suzbijanje korova.

no-till

Međutim, obradom zemljišta na istoj dubini dolazi do stvaranja plužnog đona, ispod kojeg je zemljište veoma tvrdo i teško propusno za vodu. Takođe i teška mehanizacija izaziva zbijanje zemljišta i kvarenje njegove strukture. Zbog toga se teži uvođenju redukovanih (konzervacijskih) sistema obrade zemljišta, kojima se u jednom prohodu objedinjuje nekoliko agrotehničkih mera.

Sistemi i podsistemi konzervacijske obrade zemljišta realizuju se upotrebom traktorsko-mašinskih agregata i samohodnih mašina. Plitka obrada zemljišta može se izvoditi teškim kultivatorima, tanjiračama, zupčastim, rotacionim ili oscilatornim drljačama, razrivačima od 20 do 30 cm dubine maksimalno.

Sistemi konzervacijske obrade zemljišta mogu biti: redukovana obrada, zaštitna obrada, parcijalna obrada i direktna setva.

Redukovana obrada zemljišta može biti plitka obrada, obrada u jednom prohodu, obrada sa setvom, obrada i setva sa ulaganjem đubriva, obrada i setva sa ulaganjem pesticida i obrada i setva sa ulaganjem đubriva i pesticida.

Razrivanje i obrada kombinovanim oruđima su podsistemi zaštitne obrade zemljišta. Kao podsistemi parcijalne obrade su obrada u zoni i van zone setve, obrada na humke, obrada na leje kao i svi navedeni podsistemi sa ulaganjem đubriva i pesticida.

Savremena oruđa i mašine omogućili su i takozvanu direktnu setvu, koja kao svoje podsisteme ima direktnu setvu sa ulaganjem đubriva i pesticida pojedinačno ili zajedno.

Poslednjih godina sve varijante redukovane obrade zemljišta, koje ostavljaju više od 30 procenata žetvenih ostataka svrstavaju se u konzervacijsku obradu zemljišta. Neobrađeni površinski sloj zemljišta manje je porozan nego kod obrađenih zemljišta, pa je i sadržaj vlage tako veći, ima više organskog materijala pa je i povećana mikrobiološka aktivnost u zemljištu. Konzervacijskim načinom obrade zemljišta postižu se i energetske uštede i pozitivni ekonomski rezultati. Ovakva obrada zemljišta doprinosi i očuvanju životne sredine, ali nije moguća uvek i na svim tipovima zemljišta.

Autor: Srđan Cvetković, dipl. inž. poljoprivrede
psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno

Budite u toku

Želite da Vas obaveštavamo o najnovijim vestima jednom nedeljno?

Pročitajte još