Претрага
Претрага

Jari stočni grašak daje i do 50 t/ha zelene mase, a možemo ga uzgajati i na lošijim zemljištima

Jari stočni grašak sejati na međuredni razmak 12,5 cm. Količina semena, zavisno od sorte je 150-300 kg/ha kao čist usev, a ako je za krmu...

Galenika

Jari stočni grašak sejati na međuredni razmak 12,5 cm. Količina semena, zavisno od sorte je 150-300 kg/ha kao čist usev, a ako je za krmu 20% ide na potporni usev.

Proizvođači koji su uradili osnovnu obradu zemljišta, mogu čim se stvore optimalni uslovi da poseju jari stočni grašak. Od 20. februara je najraniji rok kada može da se uđe u parcelu i odradi priprema zemljišta i setva jarog stočnog graška, preporučuje Aleksandar Ilić, savetodavac za ratarstvo PSSS Jagodina.

Jari stočni grašak odličan je predusev

Ilić navodi da je opravdano sejati ga iz više razloga.

Prvo, daje visok prinos krme odličnog kvaliteta, a drugo, uspeva na zemljištima sa ispod 5,5 ph vrednosti i nižim sadržajem humusa – ispod 3, a to su zemljišta koja ne odgovaraju lucerki, pa čak i crvenoj detelini. Lucerka daje predviđeni prinos dugi niz godina na bogatom, strukturnom, dubokom zemljištu.

Stočni grašak daje veliku količinu zelene mase (40-50 t/ha) koja sadrži dosta minerala, vitamina i proteina. Hemijski sastav senaže stočnog graška i lucerke je vrlo sličan. Stočni grašak se najranije skida, te je moguća i druga žetva na istoj parceli, gde ima mogućnosti za navodnjavanje. Odličan je predusev svim kulturama (osim mahunarkama), ističe Ilić. Vraća se na istu parcelu posle 4 godine.

Za proizvodnju jarog stočnog graška potrebno je uneti predsetveno 30 kg/ha azota, a osnovnom obradom 60-80 kg/ha fosfora i 80-100 kg/ha kalijuma.

Setva jarog stočnog graška

Setva se obavlja na razmak redova 12,5 cm, a količina semena zavisi od sorte 150-300 kg/ha kao čist usev, a ako se seje za krmu 20% ide na potporni usev (ovas).

Kosi se u punom cvetu i početkom formiranja mahuna – najkvalitetnija krmna masa. Ako se usev silira kosi se u fazi mlečno-voštane zrelosti.

grasak zrno

Važno je znati, zrno stočnog graška koristi se bez termičke obrade – melje se direktno i predstavlja proteinski deo obroka za stoku. Jari grašak, podseća savetodavac Ilić, ostavlja zemljište obogaćeno azotom i organskom materijom što ga čini idealnim predusevom.

Repini rezanci i melasa u ishrani životinja

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno