Gajenim biljkama se mogu dodavati đubriva kao organska i mineralna,
u čvrstom i tečnom stanju, preko zemljišta, folijarno i fertirigacijom. Folijarno đubrenje ili đubrenje preko lista zasniva se na saznanju da biljke mogu da usvajaju hraniva i preko lista i drugih organa.
Folijarno prihranjivanje se primenjuje kada je biljka formirala dovoljno veliku lisnu površinu koja će prihvatiti tu količinu hraniva.
Koncentracija vodenih rastvora za folijarno đubrenje je različita i zavisi od toga koje se đubrivo koristi, za koji usev i da li se đubri mikro ili makro elementima.
Mikro elementi se primenjuju u koncentraciji od 0,1-2 %, a makro elementi 4-7 %. Veće koncentracije mogu oštetiti biljke i dovesti do pojave ožegotina.
Na plodnim zemljištima folijarno đubrenje je manje efikasno, a najveći efekat ova mera ima onda kada se na biljkama pojavljuju simptomi nedostatka nekog hraniva. S obzirom na to da biljke preko lista brže usvajaju hranivo koje nedostaje nego preko zemljišta, folijarnim đubrenjem vrlo brzo se primećuju pozitivni znaci promena ali su oni kratkotrajni.
Folijarnim đubrenjem može se dati najviše 3-4 kg čistih N, P i K hraniva po hektaru i to sa nekoliko tretmana. S obzirom na to da se zna da su potrebe biljaka u ovim hranivima daleko veće (potrebe pšenice za azotom su iznad 120 kg/ha, kukuruza 180 kg/ha) jasno je da se ovakim načinom đubrenja ne može u potpunosti obezbediti potreba biljaka za hranivima.
Folijarna đubriva su efikasna tek kao dopunska đubriva, odnosno kad već imamo dobru ravnotežu hraniva u zemljištu što se može postići isključivo organskim i mineralnim đubrivima i njihovim dodavanjem preko zemljišta. Danas se na tržištu mogu naći različita folijarna đubriva koja se bez problema mogu koristiti na svim gajenim biljkama, ali isključivo kao pomoć zemljišnim đubrivima.
Jorgovanka Vlajkovac, dipl. inž.
psss.rs
PREPORUČUJEMO I OVAJ TEKST: Redosled mešanja različitih tipova formulacija pesticida i folijarnih đubriva