Članovi lokalnih udruženja vinogradara i vinara sve češće razgovaraju o udruživanju u veća regionalna udruženja ili klastere. Vinogradar Janko Janošik je član Udruženja vinogradara
u Aradcu koje postoji tri decenije.
„Postoji potreba da se vinogradari sa ovog terena udruže. Čak je bilo nekih aktivnosti u tom pravcu, ali se ta tema negde „zagubila“. Vlada nepoverenje i teško je udružiti ljude. Verujem da bi nama malim vinogradarima jaka, regionalna udruženja pomogla da organizujemo plasman svojih vina u restorane i markete. Sadašnji Zakon o vinu nam ne ide na ruku. U ovim okolnostima mali proizvođači treba da se udruže u klastere i zaposle tehnologa i enologa“, smatra Janošik.
Branislav Prohaska, vinogradar iz Orlovata i član Društva vinogradara „Vesela braća“, kaže da je udruživanje postojećih društava i udruženja apsolutno potrebno.
„Nemam dilemu. To je neophodno. Žao mi je što se neke moje kolege ne slažu sa tom idejom. Smatram da bismo tako mogli da napravimo proboj na tržište i da podsetimo nadležne da izvrše promene Zakona o vinu. Puna su nam usta malih biznisa i malih preduzetnika i proizvođača, a kada to treba sprovesti u delo, nema dovoljno volje. Ne treba mnogo. Eto, mogu prepisati austrijski ili mađarski zakon koji prepoznaje malog proizvođača. On tada ne bi morao da ide u „sivu zonu“. Legalno bi prodavao svoje vino restoranima. I država bi od toga imala korist, jer će proizvođač platiti porez“, objašnjava Prohaska.
I predstavnici Udruženja „Klub vina“ koje u Zrenjaninu okuplja ljubitelje vina iz grada i okoline smatraju da bi bilo dobro da se mala udruženja vinogradara i vinara udruže. Milorad Popović smatra da takva regionalna udruženja treba da učestvuju i u promovisanju kulture konzumiranja vina, kako to rade članovi „Kluba vina“.