Luk je rasprostranjena povrtarska kultura i gotovo svaka kuća koja uzgaja povrće u svom vrtu ima i crni luk.
Zato je i važno znati kako ga uzgajati, štititi od raznih patogena i, naravno, znati tehnologiju proizvodnje kao i način na koji ga je najbolje uskladištiti, kako bi glavice što duže ostale zdrave.
Što se tiče truleži glavica to je bolest koju izazivaju gljive iz roda Botrytis, a mogu delovati destruktivno na gajenu biljku u smislu propadanja lisne mase, smanjenje prinosa i kvaliteta lukovice.
Foto: utahpests.usu.edu
Botrytis allii je uzročnik truleži glavica koji počinje još na njivi i nastavlja se u skladištu. Vađenje luka se mora obavljati po suvom vremenu da bi glavice tako suve stigle u skladište. U suprotnom doći će do truljenja i smanjiće se kvaltet samih glavica.
Ova bolest u polju razvija se u latentnom obliku bez vidljivih simptoma, dok su vidljivi simptomi nakon mesec dana čuvanja luka. Prvi simptomi su na vratu lukovice, a zatim patogen prodire u unutrašnjost lukovice zbog čega ovojni listovi postaju tamno mrke boje dok se između njh formira beličasta micelija sa konidijama. Ovakve lukovice podložne su bakterijskoj vlažnoj truleži.
Botrytis cinerea takođe izaziva trulež, a i simptomi su slični kao u predhodnom slučaju.
Botrytis squamosa prouzrokovač je paleži lista. Simptomi su u vidu beličastih pega oivičenih oreolom svetlo- zelene boje. Kada su uslovi za razvoj patogena povoljni pege se šire, listovi nekrotiraju i izumiru. Sa zaraženim lukovicama parazit dospeva u skladište i ako se na vreme ne uoči prisustvo zaraženih glavica, može doći do proširenja bolesti i na zdrave glavice.
Zaštita
– upotrebiti zdrav sadni materijal
– plodored od najmanje tri godine
– sprovesti sve mehaničke i agrotehničke mere.
Ukoliko se simptomi primete još na listovima preporuka je primeniti neke od preparata iz grupe botricida: Switch, Ronilan, Teldor… Kod proizvodnje mladog luka hemijski tretmani izostaju zbog karence, u tom i svakom slučaju preventivne mere su uvek u prednosti.
Pripremila: Slavica Maksimović, dipl. inž. zaštite bilja
psss.rs
POVEZANI TEKSTOVI: Crni luk iz arpadžika, Plodored u povrtnjaku – primeri