Plamenjača (Pseudoperonospora farinosa) je obolenje koje se javlja na lisnatom povrću. Može se javiti dosta rano na tek izniklim kotiledonim
listićima. U tom slučaju takve biljke uginu.
Simptomi na starijem lišću su u vidu žućkastih pega raznih dimenzija i oblika. Na naličju lista ispod pega razvija se sivo ljubičasta prevlaka koja potiče od konidija i konidiofora. Jako napadnuti listovi postaju mehurasti, uvijaju se, hlorotiraju i na kraju tako sasušeni opadaju. Ova gljiva prisutna je skoro uvek u usevu spanaća.
Zaštita
Mere borbe su plodored, jer su zaraženi ostaci u zemljištu izvor inokuluma ove gljive.
Usev ne sme biti pregust da se ne bi stvarala velika vlaga u usevu. Veoma je važno da bude seme pre setve bude dezinfikovano, a dezinfekcija se obavlja potapanjem semena u toplu vodu, 25 minuta na t=50°, ali ovaj tretman nije uspešan za sve sorte.
Ako se gaje neotporne sorte onda treba sprovoditi hemijske tretmane i sa tim početi na vreme. To je najbolje uraditi kada biljka ima 4 prava lista, a tretmane ponavljati svakih 7-10 dana.
Za spanać ne postoje registrovani fungicidi, ali se mogu koristiti fungicidi koji se koriste za suzbijanje plamenjače u lisnatom povrću. Za tu namenu primenjuju se preparati na bazi aktivne materije: fosetil-aluminijum, propamokarb+hidrohlorid+fluopikolid, boskalid+piraklostrobin.
Autor: Slavica Maksimović, dipl. inž.
psss.rs
Fotografija preuzeta sa: agronomija.rs