Претрага
Претрага

Dezinfekcija objekta za proizvodnju biljaka u zaštićenom prostoru

U zaštićenom prostoru, toplim lejama staklenika i plastenika, održava se veći broj parazita i štetočina. Da bi se pristupilo gajenju biljaka u tim prostorima mora...

plastenici niz zatvoreni
Galenika

U zaštićenom prostoru, toplim lejama staklenika i plastenika, održava se veći broj parazita i štetočina. Da bi se pristupilo gajenju biljaka u tim prostorima mora

plastenici niz zatvoreni

se najpre izvršiti dezinfekcija samih objekata pre početka proizvodnje. Najčešće se koriste sumpor-dioksid, formalin, plavi kamen i alkohol.

Za dezinfekciju unutrašnjosti objekta koriste se prva dva sredstva. Sumpor-dioksid nastaje sagorevanjem sumpora, a potrebno je 10-20 g sumpora za 1 m3 prostora. Formalin se koristi u količini od 10 ml za 1 m3 prostora. Brže isparavanje se postiže dodavanjem 250 g kalijum-permanganata na 1 l formalina.

U oba slučaja objekat mora biti zatvoren, a temperatura mora biti viša od 12 stepeni. Dezinfekcija traje 24 sata, a potom se objekat provetri. U objekat se može uneti i alat, pribor, ambalaže, saksije i dr.

Plavi kamen je kontaktno sredstvo za dezinfekciju predmeta od drveta, pošto nagriza gvožđe ne preporučuje se za metal. Rastvor se priprema od 5 kg plavog kamena u 100 l vode.

Alkohol je sredstvo koje služi za dezinfekciju noževa i ruku kojima se prenosi veliki broj patogena, pre svega virusa, pri zalamanju biljaka ili tokom drugih radova kada biljke dodirujemo.

Natrijum hipohlorid, poznat kao varikina, se takođe može koristiti kao dezinfekciono sredstvo za alat, ambalažu, saksije i radne površine, a koristi se sa vodom u odnosu 1:5.

Autor: Vladica Stefanović, dipl. inž.

psss.rs

 

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno