Berba ili žetva pasulja se vrši ručno ili mehanizovano. Mehanizovana berba može biti jednofazna i dvofazna. Jednofazna berba (žetva) vrši se kombajnom. Žetva
kombajnom se obavlja u fazi pune zrelosti.
Određivanje pravog momenta za žetvu otežava to što pasulj neravnomerno sazreva, a prezrele mahune pucaju te dolazi do osipanja semena. Zato za jednofaznu žetvu pogoduju sorte koje ravnomerno sazrevaju i kod kojih se mahuna obrazuje više na stablu. Kod novih sorata pasulja mahune u zrelom stanju ne pucaju, pa su pogodne za žetvu kombajnom.
Dvofazna mašinska žetva obavlja se na taj način što se prvo biljke pokose i ostavljaju u otkosima 5-10 dana radi sušenja. Posle toga se izvodi vršidba kombajnima sa uređajem za podizanje pokošenih otkosa.
Berba može da se vrši ručno čupanjem, košenjem srpom ili kosom, a nakon sušenja vršidba se obavlja adaptiranim žitnim vršalicama ili kombajnima.
Pri dvofaznoj berbi pasulj se žanje nešto ranije, kada su donje mahune u punoj zrelosti, a mahune u gornjem delu stabla u žutoj zrelosti. Tada su donji listovi stabla opali, a gornji su žuti dok su na vrhu stabla još zeleni. Pasulj ima osobinu da dobro, naknadno, posle košenja sazreva.
Prilikom žetve pasulj obično ima vlagu 12-18%. Uspešno može da se čuva sa vlagom ispod 14%, ali u odgovarajućim uslovima. Posebno treba voditi računa o dosušivanju zrna. Predhodno se mora uraditi primarna dorada (odstraniti ostatke biljaka, grudvice zemlje i prašine).
Sušenje treba da bude na suncu uz redovno mešanje. Što je zrno vlažnije sloj u kome se suši treba da je tanji i da se češće prevrće. Ako postoje sušare onda je sušenje još bolje i brže. Ako je zrno manje vlažno biće dovoljno i strujanje nezagrejanog vazduha, a ako je vlažnost zrna velika treba biti oprezan sa visinom temperature sušenja.
Kad pasulj uđe u skladište potrebno je uraditi zaštitu protiv razvoja pasuljovog žiška.
Autor: Zoran Milosavljević, savetodavac ratarstva-povrtarstva
psss.rs
Foto: poljoinfo.com