Претрага
Претрага

Stršljen i kako da reagujemo preventivno?

Stršljen je krupni insekt koji može da nanese velike štete pčelarima, voćarima i vinogradarima. Može ugroziti pčele, oštetiti plodove. U slučaju da brani svoje leglo,...

Galenika

Stršljen je krupni insekt koji može da nanese velike štete pčelarima, voćarima i vinogradarima.

Može ugroziti pčele, oštetiti plodove.

U slučaju da brani svoje leglo, može napasti i čoveka i životinje. Ubodi su bolni, a kod osetljivih osoba mogu izazvati anafilaktički šok.

Stršljen se hrani slatkim sokovima sa drveća, iz plodova.

Od jednog stršljena neće nastati veća šteta u pčelinjaku, ali kada ih je više mogu desetkovati brojnost pčela. Iz pčele isisavaju prikupljeni nektar.

Stršljen za razliku od pčela leti i lovi ne samo po danu već i tokom vedrih, toplih noći. U potrazi za hranom može se od gnezda udaljiti 1,5-2 km.

Stršljena namamiti jabukovim sirćetom

Kako bismo smanjili moguće štete od stršljena moramo da delujemo preventivno. To podrazumeva postavljanje mamaka u blizini pčelinjaka.

Pošto stršljen voli slatke sokove privući ćemo ga mešavinom jabukovog sirćeta i vode.

Ovu mešavinu sipamo u dvolitarsku plastičnu flašu, do pola zapremine. Iznad nivoa sirćeta izbušimo nekoliko rupica veličine stršljena.

Pčele ova tečnost, za njih odbojnog mirisa, neće privlačiti pa neće ulaziti u bocu. Stršljeni će rado ući u bocu, ali će se utopiti.

Da li ste na imali iskustva vezano za ovu temu? 

 

 

 

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno