Претрага
Претрага

Radovi u pčelinjaku u julu

Jul je za pčelare mesec intenzivnog rada u pčelinjacima. Mesec kada će se videti koliko smo bili aktivni, ali i stručni u pripremi pčelinjih zajednica...

cedjenej meda
Galenika

Jul je za pčelare mesec intenzivnog rada u pčelinjacima. Mesec kada će se videti koliko smo bili aktivni, ali i stručni u pripremi pčelinjih zajednica za medobranje bagrema.

 

Vrcaljke su se okretale ovog proleća, a smešak na licima pčelara ukazivao je da su zadovoljni prinosom koji je čak i iznad proseka.

Med je izvrcan, uskladišten, a u zavisnosti od količine odabrana je ambalaža. Neko ga je već prodao, a neko će čekati pogodniji trenutak da to uradi.

Početkom jula počinje da cveta suncokret (procene su negde oko prvog). Sada je trenutak da se i društva pojačavaju u zavisnosti od momentalne snage pčelinjih zajednica.

Treba izvršiti analizu i proveru snage zajednice, a ujedno je to i pokazatelj kakva je matica u zajednici, pa ako je matica loša, leglo nam je šareno, a trebalo bi da bude ćebasto. Moramo da izvršimo proveru da li nam sve pčelinje zajednice imaju matice. Pogledaćemo sa spoljne strane sve one zajednice gde nema pčela stražara, a pčela šeta po prednjoj strani košnice. Ako nema radnog elana te zajednice nemaju matice, ili su matice u lošem stanju, ili neoplođene, ili stare koje se odmah moraju zameniti mladim.

Dobra matica

Društva pojačavamo sa leglom različite starosti, pa moramo na suncokretovu pašu ući sa jakim zajednicama, jer je to paša koja će nam dati meda i za prezimljivanje pčelinjih zajednica, a i za ceđenje. Suncokret nekada daje dosta nektara. Tada se mora voditi računa da nam nektarom pčela ne blokira maticu i mora se vršiti stalno proširenje pčelinjih zajednica da bismo iz suncokretove paše izašli sa dosta pčela i legla. U bagremu nam nije trebalo leglo (otvoreno). Sada se treba truditi da ga ima što više jer nam je potrebno za ishranu zimskih pčela.

Ako radimo satne osnove radićemo i to u plodištu usred legla da omogućimo matici da polaže jajašca.

Moramo svakog momenta znati kakva nam je situacija na pčelinjaku. Ako ima unosa i to dosta, ne zaboravimo vodu na pčelinjaku. Ako smo na suncokretu, a nismo blizu nekog mesta sa vodom, moramo je obavezno obezbediti. Bez vode nema života. Iako je ima u nektaru, ipak je nema dovoljno.

Ne treba da zaboravimo na građevnjake u plodištu (sa njima se radi u stacionaru).

Varou moramo uklanjati redovno, održavati je na dozvoljenoj brojnosti po košnici i broju pčela u zajednici. Negde oko 25. jula izvrcaćemo suncokretov med. To činimo da bismo 25. jula stavili apigard paštete ili neko drugo dozvoljeno sredstvo u borbi protiv varoe. Borba protiv varoe mora se nastaviti. Kada stavimo apigard, taj novi, upravo donet med ostaće zajednicama, ili će se njime prihranjivati rojevi, sve u zavisnosti koliko ga bude bilo.

Ne sme se pogrešiti, jer u avgust se mora ući sa jakim i zdravim zajednicama. Zajednice koje su jake ulaze u zimu sa dosta mladih pčela koje tokom zime i u rano proleće neguju leglo. To je velika prednost za brzi prolećni razvoj društava. Kraj jula je bitan za pripremu meda za zimnicu i za uspešnost prezimljavanja pčelinjih zajednica.

prihrana u bespasnom periodu

jos jedan nacin prihane

Ovo do sada u vezi medobranja odnosilo se na pčelare koji imaju lipu ili suncokret, a šta će činiti oni koji nemaju te paše, a znamo da je jun najvreliji mesec u godini, a lokalna paša može da podbaci. Pčelar je dužan da pomogne pčeli, i to čime nego nužnim zlom zvanim šećer, ali ne samo njime jer sam šećer ne čini dobro pčelama. On je energetska hrana i ništa više od toga. Moramo ga dati pčelama kada ima unosa polena, kako bi one energetsku hranu proizvele u proteinsku. Sistem moramo primeniti radi očuvanja pčela i čekamo avgust sa jakim zajednicama, s tim što kod prihrane možemo ranije koristiti apigard ili neko drugo sredtstvo, a ne čekati 25. jul.

April i jul su meseci koji mnogo znače za pčelara i za pčele, ali to su i meseci gde grešaka ne sme biti, jer mogu biti vrlo “skupe”. Svi smo svesni da do polovine avgusta sva varoa mora biti eleminisana iz pčelinje zajednice da se ne bi zimske pčele rađale sa varom i oštećene. Sve ove poslove moramo započeti u julu, jer samo ako radimo pravilno i blagovremeno možemo očekivati dobro prezimljavanje. U jesen se planiraju prolećni gubici.
Srećna vam priprema pčela za zimu.

Tekst i fotografije (osim naslovne): Slobodan Jevtić, pčelar

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno