Pčelari, od naredne godine neće plaćati pašarinu, ali košnice se ne mogu postavljati bilo gde i na bilo koji način.
Dugo očekivani Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara objavljen je u „Službenom glasniku RS“, broj 95 od 8. decembra 2018.
Zakonom je propisano ko i koliko tačno plaća korišćenje prirodnih bogatstava, dobara od opšteg interesa i dobara u opštoj upotrebi.
Ovim zakonom svi parafiskalni nameti objedinjeni su na jednom mestu.
Pašarine više nema
Ovaj zakon je važan i pčelarima jer je ukinuo pašarinu.
Od 1. januara 2019. godine, kada Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara stupa na snagu, pčelari neće plaćati pašarinu.
U saopštenju SPOS-a ovim povodom se navodi da je „Zakonom o stočarstvu zabranjena naplata pašarine za pčele. Ali, godinama unazad su nacionalni parkovi naplaćivali pčelarima tzv. naknadu za stajalište, što je bilo praktično gledano, iz ugla pčelara, svojevrsno preimenovanje reči pašarina u neke druge reči.“
SPOS, kao krovna organizacija pčelara, borila se da se to zaustavi u čemu je i uspela.
Kako je tekla borba SPOS-a za ukidanje pašarine tokom javne rasprave o Zakonu o naknadama za korišćenje javnih dobara možete pročitati OVDE.
U Zakonu o naknadama za korišćenje javnih dobara u sledećim članovima piše:
U članu 67
„Naknada za korišćenje šumskog zemljišta u državnoj svojini u nešumske namene ne plaća se za korišćenje šumskog zemljišta u državnoj svojini za postavljanje i korišćenje privremenih objekata za pčelarstvo. „
U članu 109
Naknade za korišćenje zaštićenog područja oslobađaju se:
…
7) postavljanje i korišćenje privremenih objekata za pčelarstvo;
…
Saradnja sa nacionalnim parkovima
Pčelarima SPOS poručuje da trebaju da znaju da ukidanje naknade za postavljanje pčela u nacionalnim parkovima nikako ne znači da se pčele mogu postavljati bilo gde i na bilo koji način, bez znanja nacionalnih parkova.
Svi pčelari, sa SPOS-om i SPOV-om zajedno, moraju sa nacionalnim parkovima da razvijaju dobre i korektne odnose i da zajedno rade na očuvanju resursa nacionalnih parkova i životne sredine.
Koje institucije su pomogle pčelarima?
„Najviše nam je u operativnoj borbi pomogao NALED kome upućujemo posebnu zahvalnost, a punu zahvalnost dugujemo Ministarstvu finansija na razumevanju, kao i prethodnom ministru finansija Dušanu Vujoviću koji je prihvatio argumentaciju SPOS-a i izašao nam u susret da se konačno rešimo pašarine. Sve vreme imali smo i podršku predsednice Vlade Republike Srbije Ane Brnabić i ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, kojima se naročito zahvaljujemo“, navodi SPOS.