Negovan travnjak je ukras dvorišta i „odmor za oči“. Osim toga,
travnjak je i koristan. U letnjim mesecima snižava temperaturu vazduha u okolini i „upija“ buku.
Da bi travnjak bio lep važno je kontrolisati korove, đubriti ga, zalivati, redovno kositi. Ali, šta uraditi kada se u travnjaku pojavi mahovina?
Najpre da se podsetimo da su mahovine biljke, ne više od 3 cm. Imaju rizoide, stvaraju busenaste jastučiće. Biljka razvija sitne polne organe, a do oplodnje dolazi posredstvom kapljica vode. Zatim se iz oplođene jajne ćelije razvije sporogon i u njemu spore iz kojih se razvija telo mahovine.
Najčešće se mahovine razvijaju ukoliko im obezbedimo odgovarajuće uslove: nedrenirano zemljište, previsoku ili prenisku pH vrednosti tla kao i njegovu nedovoljnu provetrenost. Na pojavu mahovina u travnjaku utiče i nedostatak hraniva za trave, ali i nedovoljna osunčanost travnjaka, preniska kosidba i ostavljanje pokošene mase na travnjaku.
Ukoliko se i u vašem travnjaku pojavila mahovina, koja prosto „guta“ travnjak, moguće je situaciju popraviti.
Travnjak oštećen mahovinom
Mahovinu treba dobro pograbuljati kako bismo je mehanički oštetili i uklonili. Zatim ogoljena mesta dosejati, ali koristiti semena trava koje su prilagođene uslovima i otpornije su (imaju znatnu otpornost i povećanu transpiraciju u odnosu na „običnu“ travu). Podsejavanje treba uraditi onda kada je moguće kontrolisati vlagu u zemljištu. Nova trava će narednog proleća formirati busene, a na praznim delovima trebalo bi ponoviti setvu.
Za uklanjanje mahovine iz travnjaka moguće je koristiti i hemijske preparate, ali samo ako ih preporuči stručno lice.
Ukoliko uradite sanaciju travnjaka može se dogoditi da se mahovina ponovo pojavi. Dakle, sanacija nije dovoljna. Važno je da utvrdimo zbog čega se mahovina pojavljuje i uklonimo uzroke, jer je pojava mahovine u travnjaku – posledica, a ne uzrok problema.