U SAD je za godinu dana nestalo 42% kolonija pčela, što su drugi najveći gubici za devet godina, pokazali su preliminarni podaci godišnjeg izveštaja o pčelama.
Kao uzrok velike smrtnosti pčela pominje se kombinacija više faktora, poput parazita, loše ishrane i uticaja pesticida. U EU su zabranjene tri grupe pesticida neonikotinoida koji, kako se smatra, negitivno utiču na pčele. Njihova upotreba je i dalje dozvoljena u SAD, ali je u aprilu uveden moratorijum na upotrebu pesticida iz grupe neonikotinoida dok se ne donesu konačni zaključci o rizicima.
Američki pčelari su u periodu od aprila 2014. do aprila 2015. izgubili 42,1% kolonija ili dve od pet kolonija, navodi se u preliminarnom izveštaju istraživačko-naučne Platforme za pčelarstvo koju podržava američko Ministarstvo poljoprivrede.
Ti gubici, kao i gubici beleženi od 2006, suviše su veliki za održivost sistema, saopštila je mreža Partnerstvo za pčelarstvo (Bee Informed Partnership).
U periodu 2012-2013. zabeleženi su najveći gubici pčela u SAD. Tada je nestalo 45% kolonija pčela.
„Ovaj problem sa pčelama je snažan signal da se nešto loše dešava sa našim poljoprivrednim ekosistemom“, reko je autor studije Kit Delaplejn (Keith Delaplane) sa Univerziteta u DŽordžiji.
Prema istraživanju, u osam saveznih država od aprila prošle godine uginulo je i 60% kolonija.
Ipak, stručnjaci navode da nije sve tako crno. Kada kolonija ugine, pčelari preživle pčele razdvajaju, stvaraju nove kolonije i njihov broj ponovo raste, rekao je Delaplejn, ali je dodao da se time pčele isrcpljuju.
Preliminarni izveštaj o gubicama kolonija pčela objavljen je 13. maja ali su zvaničnici stavili do znanja da bi podaci mogli još da se promene. Konačni izveštaj biće objavljen krajem godine.
Više o ovoj temi na: www.euractiv.rs