Posle Ujedinjenih nacija i Svetska banka je upozorila na rast cena hrane u svetu, koji je zabeležen prvi put nakon dve godine.
Glavni razlog za rast cena hrane su suše u nekim delovima SAD i velika potražnja u svetu, pre svega u Kini. Ne treba, međutim, zanemariti ni uticaj krize u Ukrajini koja je treća u svetu po izvozu kukuruza i šesta po izvozu pšenice, navela je Svetska banka u kvartalnom izveštaju, objavljenom 29. maja. U svetu ipak nije došlo do opšteg poskupljenja hrane, pošto je cena pirinča pala, a cene hrane su u celini za 2% niže nego godinu dana ranije.
Od januara do aprila 2014. cene osnovnih namirnica su porasle za 4% nakon dvogodišnjeg perioda pada, navodi se u izveštaju Svetske banke i dodaje da su posebno porasle cene pšenice (za 18%), šećera (13%) i kukuruza (12%). Cene su skočile uprkos predviđanjima rekordne žetve ove godine, konstatovala je ta međunarodna finansijska institucija.
“Meteorološki izazovi, politička neizvesnost i fluktuacija valuta ne postoje u vakumu”, rekla je potpredsednica Svetske banke za smanjenje siromaštva Ana Revenga i dodala da treba pažljivo pratiti kretanje cena hrane zbog uticaja na najugroženije stanovništvo.
Glavni uzrok rasta cena su suše koje iz godine u godinu pogađaju neke delove SAD i velika potražnja u svetu, pre svega u Kini, ali se ne sme zanemariti ni stanje u Ukrajini.
U toj zemlji, u teškoj ekonomskoj i političkoj situaciji, cene namirnica spektakularno skaču. Od januara do aprila, vrednost kukuruza je porasla za 73% u Ukrajini, a cena pšenice za 37%, što je uticalo i na njihovu cenu na svetskom tržištu.
Izvor: EurActiv