Posetioci poljoprivredno-prehrambenog sajma u slovenačkoj Gornjoj Radgoni imali su ove godine priliku da po prvi put vide biodinamički vrt. Na ovoj parceli veličine 60 kvadratnih metara proizvodnja i smena useva organizovane su tako da mogu da prehrane četvoročlanu porodicu.
Vrt je podeljen na četiri parcele između kojih se nalaze staze da bi se lakše prilazilo usevima.
Biljke su posejane po grupama, tako da prvu čine one koje najbolje iskorišćavaju stajnjak. One se najpre seju na prvu parcelu, a zatim se svake godine pomeraju na sledeću. Ovom smenom useva izbegava se razvoj pojedinih štetočina i bolesti. Takođe se omogućava bolje iskorišćavanje hranljivih materija i održavanje povoljnog vodno-vazdušnog režima zemljišta.
U okviru iste parcele vodi se računa o tome koje su biljke dobri susedi, a seju se i one koje nemaju upotrebnu vrednost, ali zato odbijaju patogene.
Za setvu se koriste uglavnom stare sorte koje dobro podnose gajenje bez upotrebe pesticida, a plevljenje je isključivo ručno. Gde god je moguće postavlja se neki malč materijal poput piljevine i slame koji sprečava rast korova, a leti štiti leje od isušivanja.
Nedaleko od vrta nalazi se spremište za kompost u koje se odlaže sva nepotrebna organska materija i sprema organsko đubrivo.
U Sloveniji vlada veliko interesovanje za hranu proizvedenu po ovim principima tako da malobrojni proizvođači trenutno ne mogu da zadovolje potrebe tržišta. Iako se ulaže mnogo ručnog rada, cene koje su i 30 odsto veće u odnosu na hranu proizvedenu na konvencionalan način čine ovu proizvodnju atraktivnom.
Autor: Aleksandra Milić