Претрага
Претрага

Osvrt na mlekarski sektor Hrvatske – manje krava, ali veća produktivnost

Na nedavno održanom Naučno-stručnom skupu „Dan mleka“ na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, gost je bila i Rašeljka Maras, predsednica Udruge hrvatskih otkupljivača i prerađivača...

Raseljka-Maras-Cromilk-large
Galenika

Na nedavno održanom Naučno-stručnom skupu „Dan mleka“ na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, gost je bila i Rašeljka Maras, predsednica Udruge hrvatskih otkupljivača i prerađivača mleka. Ona je govorila o stanju u mlekarstvu u Hrvatskoj i izazovima ovog sektora.

Uloga Udruge hrvatskih otkupljivača i prerađivača mleka je da okuplja mlekarsku industriju, ali i da paralelno radi sa privatnim sektorom na podizanju proizvodnje.

U Hrvatskoj je prošle godine zabeležen pad primarne proizvodnje od 16% i gubitak krava od skoro 27%. Matematika je vrlo jasna – nema krava, nema ni mleka, rekla je Maras.

Raseljka-Maras-Cromilk-large

„U januaru ove godine smo zabeležili povećanje broja farmi, ali ne značajno. U 2013. godini smo izgubili skoro 20% farmi. Imamo oko 180.000 krava, od čega je oko 67.000 mlečnih. To je premalo i ne može pokriti realne potrebe Hrvatske. Ono što je obećavajuće je to što je 96% otkupljenog mleka u Hrvatskoj najviše klase.“

Predsednica udruge smatra da ulazak Hrvatske u EU nije razlog za smanjenje broja farmera.

„Naši proizvođači mleka su se 2008. i 2009. godine kroz operativne programe dosta zadužili. Većini je to donelo korist, jer su povećali proizvodnju. Međutim, pad mlekarskog sektora na nivou Evrope odrazio se i na naše farmere. Najznačajniji problem je što su troškovi imputa ogromni. Kod nas je PDV jedinstven i iznosi 25%, što znači da poljoprivrednici plaćaju takav PDV i za seme, zaštitna sredstva i za hranu. Većina zemalja u Evropi ima stopu između 5% i 15%. Proizvođači mleka imaju i problem jer nemaju dovoljno vlastitog zemljišta, pa ne možemo zadovoljiti kriterijum jedan hektar – jedna krava. Imamo veliku količinu državnog zemljišta koje se daje u zakup. Krenule su licitacije i očekujemo da će ove godine primarna proizvodnja dobiti puno veću količinu zemlje.“

Na pad proizvodnje mleka uticali su i pad potrošnje i kupovne moći potrošača, kao i problem sa aflatoksinom.

„I pored zabeleženog pada proizvodnje mleka, produktivnost iz godine u godinu raste. Procenili smo da u Hrvatskoj imamo oko 20.000 praznih ležišta u postojećim štalama. Pre nekoliko meseci je pokrenuta kreditna linija kako bi se nabavilo oko 8.000 krava. Obnova stočnog fonda je vrlo značajna,“ poručila je predsednica Udruge hrvatskih otkupljivača i prerađivača mleka.

Foto: www.jatrgovac.com                

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno

Budite u toku

Želite da Vas obaveštavamo o najnovijim vestima jednom nedeljno?

Pročitajte još