Velika Britanija će u pomalo bizarnom sporu oko belog luka morati da plati kaznu Evropskoj uniji od 15 miliona funti jer je manje nego što je trebalo carinila beli
luk iz Kine. Britanija je naime uvozni beli luk klasifikovala kao smrznut a ne kao svež, što je zapravo bio. Kritičari EU u Britaniji kažu da slučaj „Drakuline takse“, nazvan tako jer se u bajkama beli luk koristi u borbi protiv vampira, ilustruje svu moć institucija EU i način na koji se sve češće odnose prema Britaniji.
Sudije Evropskog suda pravde presudile su da Britanija mora da plati kaznu jer je uvozni beli luk klasifikovala kao smrznut a ne kao svež pa je naplaćivala nižu carinu nego što je trebalo.
Evropska komisija inače tuži britansku vladu i zbog ograničavanja beneficija za migrante a sudije u Luksemburgu preispituju i britanske primedbe na limitiranje bankarskih bonusa zbog čega će, smatra London, trpeti Siti.
Torijevac Bil Keš (Bill Cash), vodeći evroskeptik među britanskim poslanicima, rekao je, kako je preneo Dejli mejl, da su „tih 15 miliona funti mnogo novca po svim standardima a da je ‘Drakulina taksa’ samo još jedan primer onoga što postaje endemski problem“.
„Sve češće gubimo sporove na sudu – to je prirodna posledica onoga što dobijamo u okviru evropskog pravnog okvira koji ne zavisi od politike. Mislim da je ovaj slučaj sitan ali naglašava ono protiv čega smo“, kazao je Keš.
On je uveren da parlament treba da usvoji novi zakon koji će omogućiti ministrima da „premoste“ zahteve Evropskog suda, kao i propise o ljudskim pravima.
Rešavanje slučaja oko belog luka potrajalo je gotovo deceniju. Slučaj je otvoren kada je Evropska agencija za borbu protiv prevara istraživala „uvoz svežeg belog luka poreklom iz Kine“ i zaključila da su britanske vlasti napravile „očigledne administrativne greške“.
Istražitelji su utvrdili da britanska služba za carine i prihode nije proverila da li je beli luk koji stiže u Britaniju svež ili smrznut i zaračunavala je nižu carinu koja važi za smrznuto povrće i u slučaju kada se radilo o svežem belom luku.
Evropska komisija je tada tražila od Velike Britanije da plati nešto više od 20 miliona funti na ime naplate manje uvozne carine na beli luk između januara 2005. i decembra 2006. godine.
Britanija je odbila da plati tvrdeći da ništa ne duguje i zato je morala na sud.
Do spora je došlo jer Britanija nije znala da li kupuje svež ili smrznut beli luk. Naime, u carinskoj službi su mislili da se beli luk koji se skladišti na -3 stepena Celzijusa smatra potpuno smrznutim ali je to kasnije opovrgla nauka.
Ugovori sa kineskim prehrambenim kompanijama o isporukama belog luka nisu mogli da se menjaju retroaktivno i zato kasnije nije bilo moguće naplaćivati drugu carinu.
Portparol službe za carine i prihode prokomentarisao je odluku Suda rekavši da su „prirodno razočarani presudom“.
„Komisija se u slučaju oslanjala na činjenicu tačke smrzavanja belog luka, što je naknadno izbilo na videlo, i koju mi nismo znali u vreme klasifikacije (uvoza)“, rekao je portparol britanske službe.
Izvor: EurActiv.rs