Sadnja ruža korak po korak. Obezbedimo joj pogodno osunčano i provetreno mesto i biće ukras vrta.
Odabrati pogodno osunčano mesto
Ruža je višegodišnja biljka. Može ukrašavati baštu i više od dvadeset godina. Zato je važno odabrati pravo mesto za sadnju ove cvetnice.
To treba da bude položaj na kom ima dovoljno svetlosti (osunčanost najmanje tri sata u toku dana). Osim toga, za ruže birajte delove bašte gde je dobra provetrenost kako biste smanjili mogućnost povećane vlage vazduha, jer ona pogoduje razvoju gljiva. Ipak, ruža ne voli mesto na kom je izložena jakim vetrovima.
Sadnju treba obaviti u plodno, umereno vlažno zemljište, blago kisele reakcije.
Za sadnju samo zdrave sadnice
Sadnice se mogu kupiti u rasadnicima, cvećarama. Važno je da budu zdrave kako bi dugo ukrašavale naše bašte.
Dobra sadnica treba da ima sledeće karakteristike:
- srednje stablo debljine oko 1,5 cm
- kora mora biti bez nabora i mrlja
- treba da ima barem dve grane izboja
Sadnja ruža
Zdrave sadnice sadimo u rupe, najčešće dimenzije 30×30 cm kako bi se koren slobodno rasporedio.
Ukoliko sadimo ruže po grupama preporučljiva razdaljina između ruža je:
- 40-50 cm za čajevke
- 25-30 cm za polijante (mnogocvetne)
- 20-25 cm za patuljaste
- 0,7-1 m za penjačice i grmolike
Ako se ruže sade gusto, kao što je to često slučaj sa čajevkama, patuljastim i mnogocvetnim ružama, onda se može iskopati šančić dubine i širine ašova.
Čuvanje sadnica do sadnje
Ukoliko sadnju nije moguće obaviti određeno vreme potrebno je da se sadnica sačuva.
Sadnice možemo zatrpati (utrapiti) u navlaženi pesak ili sitnu zemlju, koju ćemo povremeno zalivati. Tako zatrpane sadnice mogu se dugo čuvati.
Ukoliko je sadnica upakovana u kese, tako neraspakovana može se čuvati najduže 15 dana, na temperaturi od 6 °C do 15 °C u podrumu ili drugom sličnom objektu.
Sadnja ruža
Pre sadnje koren sadnice potopimo u sud sa vodom. Jako je važno da se koren sadnice ne osuši. U protivnom sadnica će se teško primiti, bolovaće i slabo napredovati.
Sadnicu postavljamo na sredinu rupe vodeći računa da mesto kalemljenja bude 2-3 mm iznad nivoa zemlje.
Prilikom sadnje ne treba da pritiskamo zemlju rukama niti da gazimo zemlju oko sadnice. Tako ćemo sprečiti povređivanje korena kidanjem žilica.
Kada nagrnemo zemlju, oko sadnice rasporedimo 2-3 kašike mineralnog đubriva (NPK 8:16:24) i dobro zalijemo, sve dok zemlja prima vodu kako bi se istisnuo vazduh.
Zašto je važno ogrtanje ruže?
Ogrtanje je jedan od osnovnih preduslova da se ruže prime.
U jesen se ogrću da bi se sprečilo izmrzavanje u toku zime, a u proleće da bi se sprečila preterana transpiracija iz zelenih delova biljke.
Ako kiša ne pada potrebno je da ruže zalivamo jednom u 15 dana i to tako što se pored humke iskopa mali kanalić u koji se pušta voda.
Ruže ostaju ogrnute sve dok ne izbiju i poteraju pupoljke. Kada izbiju i poteraju pupoljke, potrebno ih je odgrnuti. To se radi uveče i to tako da prve večeri odgrnemo malo, druge još malo i treće odgrnemo potpuno, tako da kalem bude malo iznad zemlje (2-3 mm).
Ako su ruže zasađene i ogrnute ujesen, obično u toku zime, zbog padavina, humka slegne, tako da nije potrebno odgrtati ruže. Ako se to ne dogodi, potrebno je da se odgrnu.
Ruže u saksijama
Ako želite mini ružičnjak na balkonu, možete sadnice posaditi i u saksije. Za to su pogodne mini ruže.
Ne zaboravite da ružu treba posaditi u veću posudu, jer je koren ove biljke razgranat. Sve ostalo vezano za sadnju isto je kao i da ih sadite u bašti.
I još nešto. Ako je Vaš balkon okrenut ka severu, umesto ruža izaberite neko drugo cveće.
U narednom periodu ruže treba štititi od bolesti i štetočina.