Претрага
Претрага

Dunjarica je dekorativan, otporan i i skroman ukrasni grm

Dunjarica (Cotoneaster) je zimzeleni žbun. Ne traži previše nege i održavanja, dobro podnosi aerozagađenje i dobar je kao pokrivač tla. Dragocena je pejzažna biljka. Koristimo...

Galenika

Dunjarica (Cotoneaster) je zimzeleni žbun. Ne traži previše nege i održavanja, dobro podnosi aerozagađenje i dobar je kao pokrivač tla.

Dragocena je pejzažna biljka. Koristimo je za sadnju u manjim grupama u vrtovima, parkovima. Ima veliku primenu u ozelenjavanju, bilo da se sadi pojedinačno, u grupama, za žive ograde ili za bordure.

Možemo je negovati i u žardinjerama.

Osim što je ukras u okruženju, značajna je za kontrolu erozije na obroncima, obalama, kosinama. Dobar je pokrivač tla.

Poreklom je iz planinskih regiona Kine.

Naziv Cotoneaster izveden je od grčke reči kotoneon – dunja i aster – slično (slično dunji). Rod obuhvata oko šezdeset vrsta, najviše žbunje, retko drveće.

Kako izgleda?

Listovi su prosti, spinalnog rasporeda, celog oboda, tamno-zeleni sa prelepim crveno-narandžastim odsjajem u toku jeseni.

Cvetovi, najčešće beli, mogu biti u grozdovima ili pojedinačni. Cveta u periodu mart-april. Cvetove rado posećuju pčele.

Plodovi su brojne crvene bobice koje se javljaju u oktobru. Plodonosi krajem leta, a bobice ostaju na granama cele zime.

dunarica crvena grad

Dunjarica, ukras u gradovima

Dunjarica je skromna biljka i raste na različitim zemljištima, ali najviše joj prija zemljište srednjeg do dobrog kvaliteta.

Najbolje uspeva u polusenci i na osunčanim terenima.

Vrlo otporna biljka, ne traži previše nege i održavanja, dobro podnosi aerozagađenje u gradskim uslovima.

Otporna je na sušu i srednje otporna na mraz. Ipak, potrebno je zalivanje, posebno dok se mala sadnica ne razvije. Korisno je i malčiranje.

Veoma dobro podnosi orezivanje, te se može formirati željeni oblik krošnje.

sneg narandzaste bobice dunjarica

Foto: A. Mihajlović

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno