Vizuelnim pregledom zasada leske registrovano je prisustvo imaga i janih legala zelene povrtne stenice i braon mramoraste stenice.
Zelena povrtna stenica (Nezara viridula) je štetočina koja se sreće najčešće u usevima povrća (paradajz, paprika, krompir, boranija) ali i u usevima soje, kukuruza i u zasadima voća i vinove loze. Štete nanosi i larva i imago bušeći biljno tkivo i sisajući sokove iz tkiva. Na mestima uboda dolazi od diskoloracije, a oštećeni plodovi dobijaju gorak ukus i gube tržišnu vrednost.
Braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys) u Srbiji je registrovana 2015. godine, dok je na području delovanja RC Sombor registrovana 2018. godine.
Ova stenica je izraziti polifag. Štete nanose i larve i imaga i to sisanjem biljnih sokova iz nadzemnih delova biljaka. Karakteristični simptomi napada su u vidu sitnih beličastih pega a u slučaju jakog napada može doći do opadanja plodova i potpunog gubitka prinosa.
Imago je smeđe boje sa karakterističnim bledožutim prstenovima na 4. i 5. članku antena. Glava imaga je gotovo četvrtasta na vrhu. Imaga se šire aktivnim letom, dok se larve sele hodajući sa biljke na biljku. Prezimljava imago, a na proleće se dopunski hrani i nakon parenja polaže jaja (od juna do kraja avgusta).
Za stenice u Srbiji još uvek nema komercijalnih klopki za njeno izlovljavanje
Suzbijanje braon mramoraste stenice je otežano s obzirom da najveće štete pravi u periodu sazrevanja plodova. Kao jedan od načina suzbijanja mogu se primeniti lovne klopke za masovno izlovljavanje i smanjivanje populacije. Za sada u Srbiji još uvek nema komercijalnih klopki za njeno izlovljavanje. Na manjim površinama, u baštama i na okućnicama, mehaničko uklanjanje je dobra i pouzdana mera.
S obzirom na fenofazu razvoja leske pažnju je potrebno usmeriti na zaštitu ploda od imaga navedenih stenica. Za tretman se mogu primeniti insekticidi na bazi aktivne materije deltametrin.
Izvor: PIS, RC Sombor