Претрага
Претрага

Plamenjači paradajza pogoduju česte kiše

Phytophthora infestans, izazivač plamenjače paradajza može da načini velike štete u proizvodnji paradajza. Njenom razvoju pogoduju temperature od 15 ºC do 25 ºC uz česte...

plamenjaca simptomi na listu paradajza
Galenika
Phytophthora infestans, izazivač plamenjače paradajza
plamenjaca simptomi na listu paradajza
može da načini velike štete u proizvodnji paradajza.
Njenom razvoju  pogoduju temperature od 15 ºC do 25 ºC uz česte kiše ili dugotrajnu rosu.

Bolest se prvo javlja na senovitim i zaklonjenim mestima, u bujnim usevima loše provetrenosti.
Simptomi se javljaju na svim nadzemnim delovima – na stablu, granama, listovima, zelenim i zrelim plodovima. Početni simptomi su u vidu svetlozelenih vodenastih pega na ivici ili na vrhu lista. Pege se uvećavaju i mogu da zahvate ceo list dovodeći do njegovog sušenja.
U povoljnim uslovima na naličju lista po obodu pege nastaje beličasta prevlaka koja predstavlja reproduktivne organe gljive. Za 10 – 14 dana dolazi do potpune defolijacije i propadanja lista.
plamenjaca paradajza simptomi na plodu i stablu
Na stablu su pege ovalne ili izdužene vodenaste, a kasnije mrke. Mogu prstenasto obuhvatiti stablo i dovesti do sušenja delova iznad njih. Usled sušenja zaraženih biljnih delova obolele biljke izgledaju kao vatrom spaljene.
Pege na plodovima su sivozelene, vodenaste, šire se, dobijaju mrku boju. U vlažnim uslovima u okviru pega nastaje bela micelijska prevlaka. Saprofitni mikroorganizmi naseljavaju obolele plodove izazivajući vlažnu trulež. Oboleli plodovi lako opadaju.
U zaštiti protiv plamenjače kombinuju se agrotehničke i hemijske mere.
plamenjaca paradajza
Treba gajiti otporne sorte, primenjivati plodored, uklanjati biljne ostatke. Pravilna ishrana, dezinfekcija pribora za rad, regulisanje vlažnosti i temperature takođe imaju veliki značaj, kao i prognoza pojave bolesti na bazi praćenja meteoroloških podataka.
Hemijska zaštita se izvodi nekim od preparata sa aktivnom materijom mankozeb, cimoksanil i famoksadon, dimetomorf i mankozeb, mankozeb i metalaksil, hlortalonil i azoksistobin ili nekim drugi preparatom  registovanim za tu namenu. Pri izboru hemijskih preparata voditi računa o karenci.
Bojana Karapandžić, dipl. inž. polj.
psss.rs
Foto: PIS
Podeli sa prijateljima:

Preporučeno