Registrovanim preparatima obaviti jesenji tretman maline. Nije potrebno čekati opadanje lišća jer je taj period kod maline produžen.
Nakon berbe u malinjacima krajem jula zaštitari bilja Prognozno-izveštajne službe skrenuli su proizvođačima pažnju o važnosti agrotehničkih i hemijskih mera kako bi se obezbedio rodni kapacitet za narednu godinu i produžio životni vek zasada. Malinjaci su trenutno u fazi obezbojavanja i opadanja lišća, i sada je preostalo da se sprovede jesenji tretman zasada, kako bi se odnegovali kvalitetni i zdravi izdanci.
Prepatima na bazi bakra obaviti jesenji tretman maline
U mnogim zasadima prisutni su simptomi bolesti na izdancima koji se ostavljaju za rod za sledeću godinu: kestenjaste pegavosti izdanaka maline, sušenja izdanaka maline i smeđe pegavosti lista maline.
Kako bi se smanjio infektivni potencijal navedenih i drugih gljivičnih i bakterioznih patogena, PIS preporučuje hemijske mere zaštite primenom nekog od registrovanih preparata na bazi bakra:
- Cuprozin 35 WP (a.m. bakar-oksihlorid) u koncentraciji 0,35% ili
- Nordox 75 WP (a.m. bakar-oksid) u koncentraciji 0,2% ili
- Everest (a.m. bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,4% ili
- Nordox 75 WG (a.m. bakar-oksid) u koncentraciji 0,17-0,2%.
Preporuka PIS-a je da se hemijski tretman sprovede po mirnom vremenu, u najtoplijem delu dana, sa većom količinom tečnosti, kako bi biljke bile pokrivene depozitom preparata od osnove do vrha. Za sprovođenje tretmana nije potrebno čekati opadanje lišća jer je taj period kod maline produžen.
Takođe, preporučuje se i vizuelni pregled na prisustvo guka (gala) od malinine muve galice. Ukoliko se uoče infestirani izdanci, preporučuje se njihovo orezivanje do zemlje, a potom i njihovo iznošenje iz voćnjaka i uništavanje.