Претрага
Претрага

Botrytis cinerea redovni pratilac biljne proizvodnje u zatvorenom prostoru

Proizvodnju u zatvorenom prostoru prati pojava parazita prouzrokovača bolesti. Po značaju i učestalosti pojavljivanja svakako je najznačajniji prouzrokovač sive truleži – Botrytis cinerea. Javlja se...

siva trulez
Galenika

Proizvodnju u zatvorenom prostoru prati pojava parazita prouzrokovača bolesti.

Po značaju i učestalosti pojavljivanja svakako je najznačajniji prouzrokovač sive truležiBotrytis cinerea.

Javlja se na preko 250 biljnih vrsta (npr. salata, paradajz, krastavac, paprika, patlidžan, cveće…).

Gljiva B. Cinerea je redovni pratilac biljne proizvodnje u zatvorenom prostoru. Siva plesan pričinjava štete u proizvodnji povrća od rasada do krajnjeg proizvoda.

Za infekciju je dovoljna temperatura od 0 °C i vlažnost vazduha preko 80 %.

Parazit može da ostvari zarazu na veoma mladim biljkama u proizvodnji rasada i da dovede do njegovog propadanja. Od precvetavanja siva trulež se javlja i na plodovima.

Razvoju ove bolesti pogoduju hladno i vlažno vreme s jedne strane i povećana osetljivost biljaka sa druge strane. Za uspešno suzbijanje prouzrokovača bolesti neophodna je primena svih raspoloživih mera.

Uslovi koji doprinose bržem širenju i razvoju ovog patogena

1. Povećana vlažnost vazduha – neophodno je češće provetravanje plastenika posebno ukoliko je obavljeno zalivanje pri oblačnom vremenu (manje zallivati biljke da bi se izbeglo povećanje vlažnosti vazduha).

2. Preobilno đubrenje azotnim đubrivima – dovodi do povećane bujnosti i osetljivosti biljaka na napad patogena. Ujedno se povećava vlažnost vazduha koja opet pogoduje razvoju patogena.

3. Nedovoljna higijena plastenika – obavezno iznositi sve zaražene delove biljaka, a prilikom smene useva i detaljno očistiti plastenik od biljnih ostataka.

4. Malčiranje zemljišta – korišćenjem folija za malčiranje zemljišta smanjuju se povoljni uslovi za razvoj patogena.

5. Korišćenje specijalne folije protiv kapljanja. Veliki problem u plastenicima posebno pri proizvodnji salate je stvaranje kapljica na krovu plastenika koje padaju na biljke i stvaraju se idealni uslovi za razvoj patogena.

6. Povećati osvetljenost plastenika.

7. Pravilan sklop biljaka u plasteniku – poštovati broj biljaka/jedinicu površine.

Da bi se uspešno suzbila siva plesan neophodna je primena svih agrotehničkih mera u cilju smanjenja povoljnih uslova za razvoj ove gljive, tj. bitna je prevencija!!!

Ukoliko dođe do pojave simptoma bolesti neophodno je uključiti hemijske mere u cilju sprečavanja daljeg širenja oboljenja. Koristiti fungicide sa aktivnim supstancama: Boskalid+Pyraclostrobin, Iprodion, Ciprodinil+Fudioksonil, Hlorotalonil, Metalaksil-m+Hlorotalonil. Efikasnost fungicida za suzbijanje sive truleži dobrim delom zavisi od uslova koji vladaju u zatvorenom prostoru.

Pripremila: Dragana Tomić, dipl. inž. zaštite bilja

psss.rs

Foto: pisvojvodina.com

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno