Poljoprivrednici koji biljke na svojim parcelama štite zaštitnim sredstvima preuzimaju odgovornost.
Ta sredstva treba da primene na tačno propisani način, onako kako se navodi u uputstvima proizvođača. Svi znamo koliko je to važno.
Odgovoran poljoprivrednik zna i da ambalažu upotrebljenog sredstva za zaštitu biljaka treba da odloži na adekvatan način, kako bi očuvao životnu sredinu.
Kako da postupamo sa praznom ambalažom sredstava za zaštitu biljaka, podseća nas diplomirani inženjer Vesna Nišavić Veljković iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije.
Pre upotrebe pesticida treba detaljno pročitati uputstvo za primenu, jer se tu nalaze i informacije o odlaganju ambalaže sredstava za zaštitu bilja.
Sva prazna ambalaža (osim papirne) mora se isprati pod pritiskom ili trostrukim ispiranjem. Prazna ambalaža koja nije pravilno isprana i očišćena može zagaditi životnu sredinu i negativno uticati na zdravlje ljudi i životinja. Od velike je važnosti da se ispiranje ambalaže vrši na samom imanju gde se sredstvo za zaštitu bilja i primenjuje.
Jednostruko ispirana ambalaža svrstava se u grupu opasnog otpada.
Za svrstavanje ambalaže u neopasan otpad, potrebno je ispražnjenu ambalažu trostruko temeljno isprati, postupkom trostrukog ispiranja, ili izvršiti ispiranje pod pritiskom, podseća Nišavić Veljković.
Trostruko ispiranje ambalaže
Trostruko ispiranje ambalaže od sredstava za zaštitu bilja podrazumeva sledeća tri koraka:
1. Odmah nakon pražnjenja ambalaže od sredstava za zaštitu bilja, praznu ambalažu okrenuti otvorom na dole iznad otvora rezervoara prskalice i držati 30 sekundi da bi se omogućilo njeno što potpunije pražnjenje.
2. Napuniti praznu bocu ili kanister čistom vodom do 25-30 % njegove zapremine i čvrsto zatvoriti orginalnim zatvaračem. Zatim zatvorenu bocu ili kanister, u trajanju od najmanje 30 sekundi čvrsto protresti, rotirati, kotrljati tako da voda obuhvati sve unutrašnje površine ambalaže.
3. Na kraju tečnost od ispiranja ambalaže presuti u rezervoar prskalice i držati okrenutu na dole najmanje 30 sekundi da bi se ambalaža potpuno ocedila.
Ova tri koraka ponoviti najmanje 3 puta ili dok ambalaža ne bude vidljivo čista ili voda od ispiranja ne bude bistra. Ispiranje ambalaže se vrši odmah nakon njenog pražnjenja kako bi se tečnost od njenog ispiranja sipala u rezervoar prskalice i iskoristila za tretiranje biljaka.
Ambalažu ne upotrebljavati, već odložiti na bezbedno mesto
Ispranu ambalažu je potrebno probiti kako bi bila neupotrebljiva, odnosno kako se je ne bismo ponovo punili tečnostima i koristili u druge svrhe, savetuje Nišavić Veljković.
Do momenta prikupljanja od strane registrovanih firmi za prikupljanje pesticidnog otpada, ispranu ambalažu skladištiti na bezbedno mesto.
Zabranjeno je spaljivanje ove ambalaže izvan postrojenja za tu namenu.
Ne smemo da zaboravimo da pravilnom primenom pesticida i pravilnim odlaganjem iskorišćene ambalaže smanjujemo opasnost od zagađenja životne sredine i njihovog negativnog uticaja na zdravlje ljudi, podsećaju stručnjaci za zaštitu biljaka.