U ovom okrugu prošle godine zarazna bolest je registrovana kod divljih svinja. Sada je evidentirana i kod domaćih svinja.
Spec. dr vet. Zoran Raičević iz Veterinarskog specijalističkog instituta „Niš“ je za „AgroJug“ izjavio da se bolest kod domaćih svinja pojavila u jednom domaćinstvu 19. februara, a ekipe su na teren izašle dan kasnije, kako bi sprovele sve zakonom predviđene mere i dezinfekciju.
Pratiti zdravstveno stanje svinja, promene prijaviti veterinarima
Nadležni obilaze gazdinstva koja imaju svinje u prečniku od tri kilometra.
Važno je da vlasnici životinja prate zdravstveno stanje svinja i svaku promenu prijave nadležnoj veterinarskoj stanici.
Afrička kuga svinja
Simptomi
Prvo pojavlјivanje AKS u zemlјi ili na određenom području obično se manifestuje visokom smrtnošću posle kratke febrilne faze bolesti.
Svinje postaju depresivne, prestaju da jedu i grupišu se, a u perakutnom obliku bolesti mogu uginuti pre pojave kliničkih simptoma bolesti.
Životinje koje prežive više od jednog dana teško dišu, teško se kreću i teturaju, javlјa se crvenilo kože, naročitou području abdomena i po ekstremitetima.
Javlјanje AKS u stadu obično je povezano sa:
•kontaktom domaćih i divlјih svinja koje nose krpelјe;
•uvođenjem novih svinja u stado;
•hranjenjem svinja kontaminiranim pomijama koje nisu dobro prokuvane;
•kretanjem vozila i lјudi.
Bolest se javlјa kod svinja svih starosnih kategorija.
Može biti akutnoga, subakutnog ili hroničnog toka. Klinički simptomi javlјaju se u proseku 5-15 dana nakon infekcije virusom AKS. Poseban problem je nemogućnost kontrole kretanja zaraženih divlјih svinja.
Domaće svinje, inficirane virusom AKS šire velike količine virusa za vreme kliničke bolesti, a izlučivanje virusa počinje 24 sata pre prvih simptoma bolesti. Virus se izlučuje putem sline, iscetka iz oka i nosa, mokraće, fecesa i sekretima genitalnih organa.
Krv sadrži velike količine virusa.
Prenos virusa putem aerosola zabeležen je samo kod svinja u bliskom kontaktu.
Prilikom izbijanja bolesti svinje se inficiraju kontaktom sa zaraženim svinjama, kontaminiranom hranom, vodom i prostirkom.
Virus se može širiti na veće udalјenosti vozilima i lјudima.
Lečenje
Bolest se ne leči niti postoji zaštita vakcinacijom.
Jedina mera kontrole i eradikacije bolesti je uklanjanje obolelih i na bolest sumnjivih životinja kao i životinja iz kontaktnih gazdinstava i to ubijanjem u skladu sa Zakonom.
Više informacija OVDE