Zadruga je pravno lice koje stiče dobit dok je udruženje neprofitna organizacija koja ne može da sklapa komercijalne poslove, već prvenstveno služi da svojim
članovima pruži potrebnu stručnu podršku, pravnu pomoć, informacije koje su potrebne (krediti, grantovi, nove tehnologije proizvodnje, programi usavršavanja i sl.), kao i da permanentno radi na edukaciji svojih članova kroz seminare, posete specijalizovanim sajmovima i organizacijom stručnih ekskuzrija u zemlji i inostranstvu.
Osnovni principi zadrugarstva:
- Dobrovoljno i otvoreno članstvo,
- Demokratska kontrola od strane članova zadruge,
- Ekonomska participacija članova zadruga,
- Autonomija i nezavisnost,
- Obrazovanje, obuka i informisanje,
- Međunarodna saradnja,
Poštovanje zadružnih principa i vrednosti jedan su od bitnih preduslova za uspešno funkcionisanje zadruge.
Međutim, u našoj praksi postoje bitna odstupanja, posebno kada se govori o principu otvorenosti i slobodnog članstva i principu demokratičnosti. Otvorenost zadruga za prijem novih članova, naročito kada se radi o novoosnovanim poljoprirednim zadrugama, princip je koji se ne poštuje u praksi.
Veliki broj zadruga koje su osnovane u poslednje vreme, a koje su formirane udruživanjem članova nekoliko porodica nisu zainteresovane za prijem novih članova, ali ima i slučajeva da zadruge ne žele nove članove zbog straha da ne izgube prava upravljanja i rukovođenja. Ovo su tzv. “privatne zadruge” koje posluju kao privatna preduzeća, bez poštovanja zadružnih načela. Drugi tip zadruge “državne zadruge” njima upravljaju zaposleni, dok poljoprivrednici, kao članovi zadruge nemaju nikakva prava.
Autor: Boban Stanković
psss.rs