Veliki je značaj redovnog održavanja papaka. Na kraju i količina mleka u velikoj meri zavisi od stanja papaka.
Treba znati da je veliko opterećenje na svakoj nozi krave – po oko 150 kilograma. Donji deo noge ima nekoliko kostiju – članaka, uključujući i žabičnu kost na zadnjem delu noge.
Papci krava imaju orijentaciono sledeće dimenzije:
– prednja visina – 80-90 mm
– zadnja visina – 40-50 mm
– dužina tabana – 100-130 mm
– širina tabana – 40-60 mm
Za orezivanje tj. negu papaka bitno je znati debljine rožnatog dela papka:
– spoljni zidovi papka – 7 mm
– unutrašnji zidovi papka – 5 mm
– donji deo tabana – 5 mm
Kod orezivanja (kod skidanja viška ili korekture) papaka posebna pažnja treba da se obrati na belu liniju, koja se dobro raspoznaje i služi kao neka vrsta granice do koje je skidanje papaka bez opasnosti da se zahvati živi deo.
Rast papaka je oko 5-10 mm mesečno.
U prirodi koliko se papci potroše toliko i izrastu. Međutim, u savremenom načinu gajenja zbog netrošenja papaka potrebno je iste orezivati.
Prvi vidljivi znaci da nešto nije u redu su: krave idu sve teže i sporije i sve češće leže. Preventivna mera je dezinfekcija papaka i to formalinom 3% ili bakarnim sulfatom 5%.
Orezivanje je potrebno vršiti dva puta godišnje. Obavlja ga profesionalni radnik ili sam vlasnik grla. U slučaju samostalnog orezivanja potrebno je znati da je neophodno imati alat: klešta, makaze, dleta, specijalni nož, turpiju, drveni čekić i drveni podmetač. Kao pomoćno sredstvo koristi se specijalni stalak kojim se krave fiksiraju (uklješte) tako da ne mogu da se pokreću.
Autor: Goran Joksić, dipl. inž. stočarstva
psss.rs