Претрага
Претрага

Kako sprečiti toplotni udar kod domaćih životinja?

Temperature iznad 30 ºC kod životinja izazivaju izuzetno veliki stres, koji se može manifestovati smanjenom konzumacijom hrane, većom potrebom za pitkom vodom, opadanjem proizvodnje mleka...

krave piiju vodu
Galenika

Temperature iznad 30 ºC kod životinja izazivaju izuzetno veliki stres,

koji se može manifestovati smanjenom konzumacijom hrane, većom potrebom za pitkom vodom, opadanjem proizvodnje mleka i slabijim prirastom.

Vrlo često smo svedoci kako se životinje drže u neadekvatnim objektima, čije nedostatke farmer najčešće plaća u letnim mesecima, kada su celodnevne temperature izuzetno visoke, koje uz visoku vlagu i nedovoljnu ventilaciju u objektu dovode do toplotnog udara kod životinja.

Toplotni udar se javlja u trenutku kada organizam ne može odavati toplotu već je dodatno prima spolja (visoke spoljne temperature posebno uz visoki stepen vlage). Ovom stanju još doprinosi naporan rad ili transport životinje pri visokim temperaturama.

Simptomi su prepoznatljivi, a manifestuju se u obliku ubrzanog i plitkog disanja (dahtanja), nesigurnog hoda (teturanja), izrazito povišene temperature tela (koja je indikativna i na dodir), ubrzanim pulsom, uplašenim pogledom, pojačanom žeđi, anurijom (prestanak mokrenja čak i uz dovoljno vode), trzajima i grčevima mišića koji se javljaju na kraju, a čija je prognoza najčešće nepovoljna.

Vreme potrebno za razvoj prvih simptoma uveliko zavisi od spoljne temperature, vlažnosti i ventilacije, kao i od obrambenog mehanizma životinje.

Ukoliko uočimo životinju sa takvim simptomima, potrebno je hitno reagovati izdvajanjem životinje u hladovinu gde će imati dovoljno vazduha, ponuditi joj dovoljno sveže vode, a temperaturu skinuti tuširanjem/prskanjem sa umereno hladnom vodom ili prekrivanjem glave i potiljka životinje hladnim i vlažnim krpama (jer su mozak i produžena moždina najugroženiji).

Obično nakon pravovremeno preduzetih radnji, simptomi se povlače vrlo brzo. Ukoliko se to ne dogodi, potrebno je pozvati veterinara.

Kako bismo sprečili nastajanje toplotnog udara potrebno je:

  • životinje držati u provetrenim prostorijama (otvaranje svih prozora ili upotreba ventilatora u letnjim mesecima)
  • osigurati životinjama dovoljne količine stalno dostupne sveže i pitke vode
  • ne pretrpavati objekte životinjama (u letnjim mesecima rešenje su i nadstrešnice)
  • transport životinja organizovati ujutro ili predveče kada su temperature niže.

Autor: Aleksandar Repček

PSS Vrbas

 

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno