Siva kukuruzna pipa najveće štete pričinjava kukuruzu u početku nicanja.
Useve uništava kada biljke izlaze iz zemlje, naročito ukoliko je suva zemlja pokrivena pokoricom pa biljke teško niču. Čini štetu i drugim biljkama: suncokretu, šećernoj repi, paradajzu, paprici.
Štete pričinjavaju odrasli insekti, od početka klijanja pa do faze 4-5 listova kukuruza.
Siva kukuruzna pipa prezimljava u zemljštai u stadijumu odraslog insekta. Iz zemljišta izlazi kad je temperatura površinskig sloja oko 10 stepeni, a to je kraj aprila i početak maja. Po izlasku iz zemljišta dolazi do parenja i odlaganja jaja. Ženka odloži oko 300 jaja, pojedinačno u zemljište, na dubinu od oko 2 cm.
Do polaganja jaja odrasle jedinke prave štete, od 10-18 časova po toplom vremenu. Štetu ne prave po hladnom i kišovitim vremenu.
Siva kukruzna pipa krije se ispod grudvica zemlje i u pukotinama tla dok ne otopli u toku dana. Štete pravi tako što izgriza vegetacijonu kupu biljke koja izlazi ispod površine zemlje. Obično se prvo pojavljuje na uvratinama parcele posejane kukuruzom.
Kako zaštiti useve?
Mere zaštite su: Primena preparata za suzbijanje zemljišnih štetočina pre setve Force, Foksim, Goldor Bait i dr. 20-30 kg /ha.
Ukoliko se prvo pojave na uvratinama, dovoljno je opraskati samo oko uvratina. Inače, ako je napad dosta jak potrebno je istretirati celu površinu insekticidima kontaktnog i digestivnog dejstva, preparate odabrati uz konsultaciju stručnog lica.
Radmila Ćalić, dipl. inž. zaštite bilja
psss.rs
Foto: Boško Jezerkić pissrbija.com