Na mladim biljkama ječma registrovani su simptomi mrežaste pegavosti (prouzrokovač Pyrenophora teres).
Ozimi ječmovi se na većini parcela nalaze u fenofazi od 2 lista razvijeno – početak bokorenja, vidljivo je prvo sekundarno stablo (po BBCH skali 12-21).
Pregledati mlade biljke ozimog ječma
Vizuelnim pregledima predstavnici Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja (PIS) registrovali su simptome mrežaste pegavosti ječma, a u usevima ima i lisnih vaši.
Poljoprivrednim proizvođačima zaštitari bilja PIS-a preporučuju redovan obilazak parcela u cilju utvrđivanja zdravstvenog stanja useva, naročito ako su setvu obavili nedeklarisanim semenom na koje nije nanet fungicid.
Za sada se ne preporučuje hemijski tretman useva.
O početku tretiranja posavetovati se sa zaštitarima biljaka.
Mrežasta pegavost ječma (Pyrenophora teres)
Početni simptomi mrežaste pegavosti javljaju se se na lišću u vidu zelenkasto vodenastih pega. Pege se kasnije uvećavaju i izdužuju postaju bledo žute, a potom i mrke. Oko pega javlja se hlorotični oreol, a unutar njih se zapažaju tamne linije povezane u vidu mreže. Na ječmu su simptomi vidljivi na listovima, lisnim rukavcima i zrnima. Zaraženi deo zrna postaje mrke boje.
Gljiva se održava na biljnim ostacima i na zaraženom semenu. Vlažno i hladno vreme pogoduje razvoju patogena.
Prouzrokovač mrežaste pegavosti ječma razvija se u širokom temperaturnom rasponu od 3-31 °C (optimum 18-24 °C). Optimalna sporulacija gljive je oko 20 °C. Dugi topli i sušni period zaustavlja širenje bolesti.
Na ovaj način smanjuje se asimilativna površina samim tim i prinos koji može biti umanjen i do 25%.
Preventivne mere zaštite
Važne preventivne mere zaštite strnih žita od bolesti su:
- plodored,
- zaoravanje zaraženih biljnih ostataka,
- upotreba deklarisanog semena,
- setva otpornijih sorti.
Proizvođačima se preporučuje da obiđu svoje useve, naročito ako su setvu obavili nedeklarisanim semenom na koje nije nanet fungicid.
Ukoliko proizvođači ustanove prisustvo pega na listovima ječmova, preporučljivo je da u dogovoru sa zaštitarima biljaka, izvrše fungicidni tretman protektivno-kurativnim preparatima u cilju sprečavanja daljeg širenja patogena, kao i smanjenja njegovog infektivnog potencijala u proleće.
Foto: PIS