Postoji nekoliko načina kako da odredimo pravi trenutak za setvu soje, suncokreta i kukuruza, a koje koriste naši ratari. Neki od njih ove poslove obavljaju
po kalendaru, neki se drže tradicije pa rade onako kako su radili njihovi preci i očevi, neki se upravljaju prema komšijama – dobrim poljoprivrednicima, a neki poljske poslove obavljaju na osnovu aktuelnih meteoroloških podataka i na osnovu kratkoročne prognoze vremena.
Sve navedene načine treba koristiti, ali prednost se mora dati poslednjem načinu koji se zasniva na praćenju temperature zemljišta.
Koji su principi ovog metoda? Najpre se mora znati kolika je minimalna temperatura za klijanje i nicanje gajenih useva. Za brzo i ujednačeno nicanje soje, suncokreta i kukuruza neophodno je da, u toku nekoliko dana, prosečne temperature zemljišta na dubini setve imaju vrednosti 10-12 stepeni Celzijusa ili više vrednosti od ovih.
Posebno treba naglasiti da se temperature moraju ustaliti nekoliko dana i da se ovde radi o prosečnim temperaturama, a ne o temperaturi koja je izmerena jednokratno u toku dana. Naši proizvođači, najčešće, temperaturu zemljišta mere sredinom dana kada je ona najviša. Dakle, ne može se ova temperatura izjednačiti sa prosečnom. jer je ona uvek viša od prosečne temperature.
Proizvođači moraju znati da se prava vrednost prosečne temperature može dobiti jedino merenjem na meteorološkoj stanici.
Drugi uslov koji je neophodan za otpočinjanje setve je da nekoliko dana nakon setve ne dođe do jačeg zahlađenja.
Na osnovu svih navedenih faktora procenjuje se da li su zadovoljeni uslovi za setvu.
Ako su na dubini setve, što je kod nas najčešće 5-7 cm, temperature zemljišta bar nedelju dana imala vrednost od 10-12 stepeni, a prognozira se porast temperatura, setva može da počne. U protivnom, postoji rizik da će doći do sporog i neujednačenog nicanja zbog hladnog zemljišta.
Takvi uslovi su postojali u prvoj nedelji aprila 2015. godine zbog čega smo proizvođačima savetovali da malo sačekaju sa setvom toploljubivih jarih useva. U ovom periodu je srednja temperatura vazduha iznosila 7 stepeni. Srednja temperatura zemljišta na dubini od 5 cm bila je 7,5 stepeni. U toku pet dana javili su se jutarnji mrazevi u prizemnom sloju vazduha. Minimalne temperature vazduha u toku mraznih dana kretale su se od -0,2 do 5,5 stepeni. Ovakvi uslovi, kao i vremenska prognoza za narednih nekoliko dana, nisu bili pogodni za brzo i ujednačeno nicanje useva.
Treba istaći da vreme na početku aprila nije odgovaralo ni primeni herbicida i fungicida u strnim žitima zbog toga što je uslov za dobro delovanje ovih pesticida vreme bez mrazeva i srednja dnevna temperatura vazduha od 10-12 stepeni Celzijusa. To znači da je minimalna temperatura vazduha koja obezbeđuje kvalitetnu zaštitu strnih žita ista sa minimalnom temperaturom zemljišta koja obezbeđuje brzo i ujednačeno klijanje i nicanje ratarskih useva.
Autor: Mr Ilija Bjelić
PSS Zrenjanin