Zaštita lucerke u zimskom periodu. Obilaskom terena proteklih dana uočeno je naseljavanje glodara na lucerištima. Preporuka proizvođačima je da obiđu svoja lucerišta izvrše prebrojavanje rupa.
Zaštita lucerke u zimskom periodu. Neđeljka Jekić dipl. inženjer poljoprivrede podseća da je neophodno zaštiti lucerku i u zimskom periodu i navodi da je obilaskom terena proteklih dana uočeno naseljavanje glodara na lucerištima.
Lucerka kao višegodišnja leguminoza spada u one ratarske kulture koje zahtevaju intenzivnu negu u toku čitavog perioda iskorišćavanja.
Ta nega se sastoji iz:
- obavezne zaštite od korova,
- redovne zaštite od insekata tokom vegetacije i
- redovnog suzbijanja glodara.
Samo čist i zdrav usev lucerke može obezbediti visoke prinose kvalitetne kabaste stočne hrane.
Dužina eksploatacije lucerišta je 5 – 7 godina, a koliko će taj peroid zaista trajati zavisi od nege i zaštite useva.
Usev lucerke je pogodno mesto za naseljavanje različitih štetnih organizama posebno glodara na kome mogu bez ometanja razviti više generacija i obezbediti mesto prezimljavanja.
Tokom vegetacije, a naročito u jesenjem periodu kada se vrši duboka obrada zemljišta poljski miševi i voluharice masovno se sele sa okolnih oranica. Po naseljavanju lucerišta prave kolonije hrane se nadzemnim i podzemnim delovima biljaka. Na mestu ishrane ostaju gola mesta bez useva što ostavlja prostor za razvoj korova. Ukoliko se ne preduzmu mere zaštite u povoljnim uslovima mogu znatno prorediti usev ili ga potpuno uništiti.
Uočeno naseljavanje glodara na lucerištima
Obilaskom terena proteklih dana uočeno je naseljavanje glodara na lucerištima.
Preporuka proizvođačima je da obiđu svoja lucerišta izvrše prebrojavanje rupa.
Prebrojavanje i kategorizacija rupa
Prebrojavanje rupa se vrši na 10 probnih površina veličine 100 m2. Tri dana pre brojanja rupe se zatvore, tako da se u oceni broje samo aktivne rupe. Pri pregledu useva posebnu pažnju treba obratite na kanale i utrine u neposrednoj blizini useva kao prirodna staništa većine glodara.
Kategorizacija po broju rupa po IPS je sledeća:
1. Kategorija “vrlo niska brojnost” do 10 rupa /ha.
2. Kategorija- “niska brojnost” 10-50 rupa/ha.
3. Kategorija “srednja brojnost” 50-500 rupa/ha
4. Kategorija “visoka brojnost” 500-2.000 rupa/ha
5. Kategorija “vrlo visoka brojnost” 2.000-10.000 rupa/ha.
Suzbijanje glodara na lucerištima
Suzbijanje se izvodi ako je napad u 2. kategoriji brojnosti u zimskom periodu.
Mogu se koristiti mamci na bazi cink-fosfida i bromadiolona. U svaku naseljenu rupu uneti prepručenu količinu mamaka, pa istu nagrnuti zemljom i nagaziti. Mamke nikad ne ostavljati pored rupa zbog potencijalne opasnosti od trovanja divljači i domaćih životinja.
Suzbijanje korova na lucerištima
Druga značajna mera tokom mirovanja vegetacije u lucerištima je i suzbijanja korova.
Korovi jesenjeg spektra u usevu lucerke mogu se nesmetano razvijati naročito ako je zima blaga i dodatno uticati na kvalitet suve lucerke i vek eksploatacije lucerišta.
Štetnost zakorovljenosti se ogleda i u tome što je smanjen procenat proteina, čime se snižava hranljiva vrednost takvog sena a produžava se vreme prosušivanja na njivi.
Neki od ovih korova u sebi sadrže glikozidne materije, koje su otrovne za domaće životinje.
Najčešći korovi jesenjeg spektra su : Stellaria media ( mišjakinja), Capsela-bursa pastoris (tarčužak) , Veronica spp. ( čestoslavica), Lamium spp. ( mrtva kopriva), Taraxacum officinale (maslačak), Rumex sp. (štavelj) i dr.
Imajući u vidu napred navedene razloge zimsko tretiranje lucerke je veoma korisna agrotehnička mera.
Preparati za ovu namenu mogu biti na bazi metribuzina, sa količinom 0,75 do 1,2 kg/ha. Puna doza je najpoželjnija jer je duži period delovanja, ali ukoliko je došlo do kretanja vegetacije, doza se smanjuje. Ne sme se puno zakasniti sa ovom merom jer dolazi do zastoja u rastu lucerke i smanjenja prinosa prvog otkosa. Preparati na bazi tifensulfuron -metila se koriste u fazi mirovanja lucerke a količina je 15-20 grama po hektaru. Odlika ovog herbicida je da suzbija štavelj, koji je štetan u lucerki jer smanjuje kvalitet sena, drugi ga herbicidi ne suzbijaju.