Boranija je ime koje se odnosi na biljku pasulj, samo što predstavlja nedozreli plod različitih vrsta pasulja koji se upotrebljava za jelo zajedno sa mahunom.
Agrotehnički značaj pasulja
Pasulj ima izuzetan agrotehnički značaj za poljoprivrednu proizvodnju, jer sadrži neke od osobina koje druge vrste biljaka nemaju.
Prvenstveno obogaćuje zemljište azotom, jer živi u simbiozi sa bakterijama koje vezuju azot iz vazduha i služi kao hrana za rast i razviće, ostaje u zemljištu kao znatna količina azota, popravlja fizičke osobine zemljišta, a iznad svega prvenstveno doprinosi uništavanju korovskih biljaka i ostavlja čisto zemljište.
U zavisnosti od načina gajenja i sorte, količina azota koja ostaje u zemljištu posle useva pasulja, može iznositi od 140 – 170 kg/ha godišnje, što se može uporediti sa količinom azota koja se nalazi u 30 tona stajnjaka ili količini od 500 – 600 kg KAN-a. Što se tiče popravke zemljišta, to pasulj čini tako što svojim granatim i dubokim korenom popravlja fizičke osobine, čineći zemljište rastresito, ocedno i bogato organskom materijom, što sve doprinosi povećanju plodnosti istog. Pošto se gaji kao okopavina u gustom i čistom usevu uz jedno do dva kultiviranja i prskanja, ostavlja zemljište nezakorovljeno.
Nutritivna vrednost boranije, pasulja
Boranija daje plod već posle 50-60 dana, postoji više od 130 vrsta, različite su boje i dužine mahune, a kalorijska vrednost iznosi 31 kcal/100 grama, pri čemu može služiti pri korekciji telesne težine. Sadrži 7,1 gr ugljenih hidrata i 0,1 gr masti u 100 grama. Osim toga, sadrži vitamin B, C, A, K, mineral mangan, molibden, magnezijum, gvožđe, fosfor, kalcijum i bakar. Takođe, pored poznatih antioksidanasa, vitamina C i beta karotena, antioksidativna svojstva ima i mineral mangan, kao i razni drugi karotenoidi i flavonoidi. Što se tiče sazrelih mahuna, odnosno semena, to jest pasulja, možemo reći da ima izuzetan značaj u ishrani našeg stanovništva jer obezbeđuje ne samo kalorije, nego i biološki neophodne sastojke, kao npr. belančevine 26 % i 1,5 % masti koje mogu biti zamena mesu. Prosečna potrošnja po stanovniku je 9-10 kg. Zrelo zrno se koristi za spremanje različitih jela, masovno se koristi zrno u tehnološkoj zrelosti kako za svežu potrošnju, tako i za toplu i hladnu preradu.
Gordana Rehak, dipl. inž.