Претрага
Претрага

Bela trulež salate (Sclerotinia sclerotiorum)

Bela trulež može prouzrokovati značajne štete na salati koja se gaji u zatvorenom prostoru, ponekad u poljskim uslovima, a naročito na semenskim usevima. Simptomi bele...

Sclerotinia-minor-bolest-povrca
Galenika

Bela trulež može prouzrokovati značajne štete na salati koja se gaji u zatvorenom prostoru, ponekad u poljskim uslovima, a naročito na semenskim usevima.

Simptomi bele truleži

Ova  bolest javlja se prvo na korenovom vratu biljaka. Zaraženo tkivo zahvata vlažna trulež i postaje mekane konzistencije. Zaraza se širi i na lišće glavice salate koja takođe počinje da truli. Na obolelim delovima biljaka i u vlažnim uslovima formira se beličasta micelija, a kasnije i crnkasta telašca-sklerocije gljive. Zaražene glavice se lako odvajaju od korena. 

Biologija

Parazit se održava u zaraženim biljnim ostacima u zemljištu. Ovi organi za konzervaciju parazita mogu održati vitalnost dugo godina u zemljištu.

Zaraza biljaka se ostvaruje putem micelije ili askospora koje se obrazuje na apotecijama nastalim na sklerocijama. Niže temperature i visoka vlažnost zemljišta omogućavaju jaču pojavu bele truleži.

Zaštita salate od bele truleži

Iznošenje i uništavanje biljnih ostataka i dezinfekcija zemljišta u staklenicima i plastenicima su najvažnije preventivne mere zaštite.

Višegodišnjim plodoredom i gajenjem salate na ocednijim terenima smanjuju se štete od bele truleži salate u poljskim uslovima.

Autor: Galović Branko, dipl. inž. zaštite bilja

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno