Postoje razni načini za dodavanje i zamenu matica. Gotovo svaki pčelar ima neki svoj način za koji tvrdi da je najbolji. Tu nema ništa sporno.
Pčele napadaju novu maticu
Rezultati sve govore. Ipak, ako želimo da prijem matica bude zadovoljavajući, potrebno je poštovati određena pravila i onda neće biti problema.
Da bi pčele prihvatile mladu oplođenu maticu u pčelinjoj zajednici se ne smiju nalaziti:
– matičnjaci bilo koje starosti (detaljno pregledati svaki ram)
– neka druga oplođena ili neoplođena matica
– lažne matice
– pčelinje društvo ne smije biti dugo bez matice, jer su u tom slučaju u košnici sve stare pčele, a one su veliki protivnik prihvatanju nove matice.
Dakle, pčelinju zajednicu treba pregledati i pripremiti je za prijem mlade matice.
Pčelari najčešće dodaju matice pčelinjim zajednicama u transportnim kavezima sa ili bez pčela pratilja. Ovaj način ima niz varijacija, ali se njime nećemo baviti. Svaki bolji uzgajvač matica uz matice daje i uputstvo kako ih u kavezu dodati u pčelinju zajednicu. Treba samo slediti ta uputstva i uspeh neće izostati.
Postoje i drugi načini dodavanja matica, koji su isto tako uspešni. Opisaću samo neke od njih. Matice možemo dodati i direktno, bez kaveza ili zajedno sa nukleusom.
Direktno dodavanje matica
Prvi način
Pripremimo otopinu meda u mlakoj vodi u omeru 1:1. Iz kaveza pustimo sve pčele pratilje. Na kratko uronimo kavez sa maticom u med razređen vodom. Moramo biti brzi da se matica ne bi utopila. Isto tako, smesa meda i vode ne treba da bude pregusta, jer može matici prilikom uranjanja da zatvori cevčice za disanje. U pripremljen nukleus, oplodnjak ili pčelinju zajednicu maticu jednostavno pustimo iz kaveza na satonoše. Pčele odmah reaguju na maticu, a kad osete med počnu da je ližu i čiste. Dok je očiste, opasnost po maticu je prošla. Primljena je. Zajednicu u koju dodajemo maticu na ovaj način moramo adekvatno pripremiti. Ne sme nam promaći matičnjak ili mlada matica koja još nije pronela, a koju su pčele same odgajile, a da mi to nismo ni znali. U tom slučaju pčele će uklupčati i ubiti dodanu maticu, ali ne odmah. Prvo će je očistiti od meda, pa je tek onda uklupčati.
Kavez sa maticom uronimo u razređen med
Pustimo maticu na satonoše
Pčele očiste maticu od meda
Drugi način
Iz kaveza sa mladom maticom pustimo sve pčele pratilje, tako da matica ostane sama. U pčelinjoj zajednici u kojoj želimo zameniti maticu pronađemo ram na kome se nalazi stara matica. Ram sa maticom spustimo na poklopnu dasku koju smo stavili na krov susedne košnice. Uhvatimo staru maticu, zatvorimo je u kavez i stavimo je na stranu. Kavez sa mladom maticom spustimo na ram na mesto odakle smo uzeli staru maticu. Otvorimo donju stranu kaveza, tako da je matica na saću bez pčela. Zadržimo je tako jedan minut, tek toliko da se umiri. Sklonimo kavez i oslobodimo maticu. Ona će polako početi da se kreće, otići će među pčele. Pčele je neće napadati. Ram sa mladom maticom zadržimo još malo van košnice. Blago zadimimo pčele u košnici i ram stavimo na mesto gde je i bio. Zajednica će se ponašati kao da se ništa nije desilo. Mladu maticu nije dobro odmah pustili iz kaveza, bez zadržavanja na saću ispod kaveza. Ako bismo je jednostavno istresli iz kaveza na saće, ona bi bila uznemirena i brzo bi se kretala po saću. To je neprirodno ponašanje koje bi uzbunilo i pčele na ramu. Tako bi matica skrenula pažnju pčela na sebe, pre nego što bi ih feromonima stavila pod kontrolu. U tom slučaju pčele bi je mogle uklupčati i ubiti. Staru maticu je najbolje odmah eliminisati. Ne smemo je pustiti iz kaveza, jer bi se mogla vratiti nazad u svoju košnicu i tako upropastiti naš trud. U principu to je loša matica, znači moramo je eliminisati. Možemo je zgnječiti, ali je bolje unijeti kavez u prostoriju i pustiti je da sama za nekoliko sati ugine.
Ako smo sami uzgojili maticu i ako je dodajemo pčelinjoj zajednici na istom pčelinjaku gde je uzgojena, onda smo na ovaj način postigli da mlada matica uopšte nema prekid u nošenju jaja. To je od izuzetnog značaja za kvalitet mlade matice.
Kavez sa maticom staviti na mjesto odakle smo uzeli staru maticu
Dodavanje matice u kavezu
Dodavanje matice zajedno sa nukleusom
Dodavanje matica zajedno sa nukleusom možemo primeniti samo ako menjamo ili dodajemo matice na vlastitom pčelinjaku.
Ovaj način dodavanja matice je najbolje primeniti:
– Ako smo maticu odgajili u nukleusu koji smo formirali pod istim krovom sa osnovnom zajednicom, ovo je prikladan i najjednostavniji način dodavanja, odnosno zamene matice.
– Ako smo maticu odgajili u posebnom nukleusu koji nam više nije potreban.
– Ako je zajednica kojoj dodajemo maticu slaba, pa ju je potrebno pojačati sa pčelama i leglom iz nukleusa
Dodavanje matice zajedno sa nukleusom
Odstraniti staru maticu
Nukleus ćemo pred veče, kad prestane izletanje pčela, preko novina dodati osnovnoj zajednici. Pre toga osnovnu zajednicu možemo obezmatičiti, tako što ćemo naći i eliminisati staru maticu. Ipak, to nije obavezan postupak. Uklanjajući novinski papir, pčele će se sjediniti. Neće biti borbe među njima. Jako kratko vreme u pčelinjoj zajednici će biti obe matice, sve do njihovog prvog susreta. Kada se sretnu doći će do borbe matica na život i smrt. Uobičajeno mišljenje je da pčele odaberu bolju maticu. To nije tačno. Pčele tolerišu prisustvo obe matice i puštaju da se one sukobe. U toj borbi gotovo uvek pobeđuje mlada matica. Više je razloga za to. Mlada matica je vitalnija, brže se kreće, a samim tim je sposobnija za borbu. Mlada matica mnogo lakše i brže savija zadak i izbacuje žaoku, nego stara matica. Pored toga, otrov u žaočnom aparatu mlade matice je ređi i ona može kad ubode da ga brže ubrizga u telo stare matice. Po dodavanju nukleusa preko novina, ostavićemo tu zajednicu nekoliko dana na miru. Moramo dati vremena da se matice obračunaju, da se pčele sjedine i da mlada matica u potpunosti bude prihvaćena. Nakon nekoliko dana, uklonićemo ostatke novinskog papira i srediti zajednicu. To sređivanje je u stvari raspoređivanje ramova sa leglom i hranom u pravilan raspored.
Važna napomena
Postoji narodna izreka koja kaže da je radoznalost ubila mačku. U pčelarskom slučaju moglo bi se reći da je radoznalost ubila maticu. O čemu se radi?
Nakon dodavanja mlade matice, bez obzira koju metodu da koristimo, košnicu ne treba otvarati najmanje pet dana. Ako košnicu otvorimo i pregledamo pre nego što matica uspostavi punu kontrolu nad pčelinjom zajednicom, možemo izazvati smrt matice. Pčele u strahu da se matici nešto ne desi prave oko nje klupko. One je u stvari štite svojim telima, a to može da izazove njeno uginuće. Ako prilikom pregleda primetite grudvicu pčela oko matice, nemojte pokušavati da je spasete razvaljivanjem grudvice ili na bilo koji drugi način. Samo zatvorite košnicu i ostavite je na miru nekoliko dana. U velikom broju slučajeva, kad sledeći put otvorite košnicu, sve će biti u redu. Medno.
Autor teksta i fotografija: Rajko Radivojac