Претрага
Претрага

Usvojena finalna verzija Dobre pčelarske prakse

Izvršni odbor Saveza pčelarskih organizacija Srbije je usvojio finalnu verziju Dobre pčelarske prakse (DPP), usaglašenu sa sugestijama dobijenim tokom javne rasprave. DPP će uskoro biti...

Pčela na cvetu

Izvršni odbor Saveza pčelarskih organizacija Srbije je usvojio finalnu verziju Dobre pčelarske prakse (DPP), usaglašenu sa sugestijama dobijenim tokom javne rasprave.

DPP će uskoro biti štampana u vidu knjige i poslata svim članovima, saopštio je savez.

Usvojena su i Opšta pravila primene DPP na terenu.

Primena Dobre pčelarske prakse moći će da počne odmah u svim društvima i udruženjima Saveza pčelarskih organizacija Srbije. Za njenu primenu na terenu neophodno je da svako udruženje pčelara ima svog pčelarskog kontrolora, koji će u ime saveza nadzirati njeno sprovođenje. Uputstva za kontrolu naći će se u navedenoj knjizi.

Dobra pčelarska praksa podrazumeva sistematizovan skup znanja i procesa koji su okrenuti ka menadžmentu u cilju dobijanja kvalitetnih proizvoda, pojašnjava nam dr Nebojša Nedić, docent na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu.

DPP se odnosi na apitehniku, ali i na bezbedno izuzimanje, skladištenje i pakovanje proizvoda.

honey

„To podrazumeva čitav niz podprocesa. Od menadžmenta sa samom pčelinjom zajednicom, preko kvaliteta voska, hrane, matice. Da li ima bolesti, šta je preduzeto, odakle potiče medikament, na koji način je primenjen, da li je došlo do kontaminacije? Ne sme da bude štetnih posledica na proizvod od alata i opreme koja se koristi. Pčelar treba da obezbedi odgovarajuće uslove za skladištenje i kvalitetnu ambalažu poznatog porekla. Sve ovo, i još niz detalja, treba obezbediti kako bi pčelar ispunio standarde Dobre pčelarske prakse“, objasnio je Nedić.

Većina naših pčelara se na kvalitetan način bavi pčelarenjem. Oni prate dostignuća i inovacije u ovoj oblasti. Imaju mogućnost  da koriste kvalitetnu literaturu iz oblasti pčelarstva, smatra ovaj stručnjak. Tu je i časopis Saveza pčelarskih organizacija Srbije i internet.

Odgovoran pčelar poznaje pčelinje zajednice u svom pčelinjaku, prati situaciju i reaguje pravovremeno.

„Imamo pčelare koji poštuju DPP, ali ima i onih drugih. Pčelar treba da bude strpliv i da kontinuirano izgrađuje sistem. Mislim da se ne treba protiviti. Ustvari, to je samo sistematizovan skup znanja koja su već pretočena u naše udžbenike, a to sve prepoznajemo u DPP“, smatra Nedić. 

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno