Претрага
Претрага

Budućim pčelarima znanje na poklon

Želite da pčelarite? O pčelarenju znate vrlo malo ili gotovo ništa? Preostaje Vam da učite. Prenećemo Vam u nekoliko nastavaka delove iz knjige „Pčelarstvo, ilustrovani...

položena jaja
Galenika

Želite da pčelarite? O pčelarenju znate vrlo malo ili gotovo ništa? Preostaje Vam da učite.

Prenećemo Vam u nekoliko nastavaka delove iz knjige „Pčelarstvo, ilustrovani priručnik za početnike“ koju je priredio pčelar i učitelj pčelarstva iz Prijedora, Rajko Radivojac. Još kao pčelar početnik utvrdio je da mnogi pčelari ljubomorno čuvaju svoje znanje i ne žele da ga podele sa drugima. Radivojac čini suprotno i svoje iskustvo i znanje deli svima koji žele da uče. Hvala gospodinu Radivojcu što je portalu poljosfera.rs omogućio objavljivanje nekoliko tema iz priručnika.

„Pčelarstvo, ilustrovani priručnik za početnike“

Šta znate o pčelama?

Ako ste odredili mjesto za pčelinjak, nabavili pribor i opremu za pčelarstvo, odabrali i kupili košnice koje želite i ugovorili rojeve, vrijeme je da se zapitate šta u stvari znate o pčelama. Bez  obzira koliko znate smatrajte da to nije dovoljno. Nabavite literaturu i krenite sa učenjem. Prije nego što nabavite pčele morate posjedovati osnovno znanje o pčelarstvu. Ovdje ćemo iznijeti osnovne stvari koje trebate znati.

  • Pčelinje društvo
  • Matica
  • Trutovi
  • Radilice
  • Pčelinje leglo

Pčelinje društvo (zajednicu) čine jedna matica, nekoliko stotina ili hiljada trutova i na hiljade pčela radilica. Trutovi su prisutni u pčelinjoj zajednici samo u toku pašne sezone. Pčelinje društvo je smješteno u pčelinjem gnijezdu koga čine okomiti satovi (saće). Broj satova zavisi od jačine zajednice i prostora u kome se nalazi.

Matica je jedina potpuno polno razvijena ženka u pčelinjoj zajednici. Matica ima potpuno razvijene jajnike i sjemenu kesicu (spermateku) u kojoj čuva spermu

matica

trutova koju je prikupila prilikom oplodnje. U normalnim uslovima u pčelinjoj zajednici može biti samo jedna matica. Matica je izgledom duža od pčela radilica i trutova i ima kratka krila. Matica ima žaoku koju koristi isključivo za borbu sa drugim maticama suparnicama. Ona  luči feromone putem kojih upravlja sa pčelinjom zajednicom. Pari se sa više trutova čime se obezbjeđuje genetska raznolikost pčelinjeg društva. Matica može da nosi oplođena i neoplođena jaja. Iz oplođenih jaja se razvijaju pčele radilice i matice, a iz neoplođenih trutovi. Matica može da živi i preko sedam godina, ali u intenzivnom pčelarstvu najbolje rezultate daje u prve dvije godine.

Trutovi su mužijaci u pčelinjem društvu. Njihova najvažnija funkcija je da oplode mladu maticu. Oplodnja se odvija van košnice, na tzv. sparivalištu. To su lokacije udaljene od pčelinjaka na kojima se okupljaju trutovi i čekaju da naiđe mlada matica spremna za oplodnju. Kad se ona pojavi oni polete za njom. Najbrži i najsposobniji je stigne i izvrši oplodnju. Nakon spolnog čina padaju na zemlju gdje se razdvajaju, pri čemu dio polnog organa truta matica odnosi sa sobom. Trut koji je izvršio oplodnju ubrzo umire. Matica se vraća u košnicu gdje je pčele radilice oslobađaju dijela polnog organa truta i ponovo izlijeće na oplodnju. Pored oplodnje matica trutovi imaju ulogu i u održavanju mikroklime i harmonije u košnici. Ranije se smatralo da su trutovi suvišni i da samo troše hranu, pa su ih pčelari uništavali. To je bilo pogrešno Pčelinja zajednica iz koje su udaljeni trutovi gubi radni elan i daje manje prinose.

trutovi

Trutovi su prisutni u košnici samo u sezoni medobranja. Kad nestane pčelinje paše pčele radilice najprije sprečavaju trutove da dođu do hrane, a zatim ih izbacuju iz košnice da uginu od gladi.

pčele radilice

Radilice su nedovoljno polno razvijene ženke. U pčelinjoj zajednici ima ih na hiljade. Njihov zadatak je da rade. Poslovi koje obavljaju zavise od njihove starosti. Prvo obavljaju poslove u košnici, hrane leglo i maticu, grade saće, preuzimaju nektar od izletnica, ventiliraju košnicu. Nakon toga rade kao stražarice na letu košnice, a onda izleću u prirodu i skupljaju nektar, polen i vodu. Životni vijek radilica je od četiri do šest nedelja u sezoni medobranja do nekoliko mjeseci u zimskom periodu. Pčela radilica koja treba da prezimi i morfološki se razlikuje od tzv. ljetne pčele. Ona u svom tijelu ima tzv. masno tijelo koje je u stvari energetsko- bjelančevinasta zaliha.

Pčelinje leglo se nalazi u ćelijama saća u plodištu. Leglo može biti radiličko i trutovsko, a u matičnjacima se odgajaju matice. Leglo može biti nepoklopljeno ili 

otvoreno pčelinje leglo

poklopljeno. Nepoklopljeno leglo predstavlja otvoreno saće u kome možemo vidjeti jaja ili larve različitih veličina, odnosno starosti. Pčele otvoreno leglo poklapaju voštanim poklopcima u prosjeku devetog dana nakon polaganja jaja. To je poklopljeno leglo koje ostaje takvo sve do izvođenja mladih pčela ili

poklopljeno-ćebasto leglo

trutova. Kvalitet matice ocjenjujemo na osnovu poklopljenog legla. Ako je leglo kompaktno, ćebasto, bez preskočenih ćelija, matica je dobra. Ako je leglo šareno, ako nije kompaktno i ima puno praznih ćelija u saću matica nije dobra i treba je mijenjati

Matica koja se nije oplodila ili ako je potrošila svu spermu iz spermateke nosi samo neoplođena jaja i nazivamo je “trutuša”. Leglo trutuše se razlikuje od normalnog trutovskog legla, grebenasto je i nepravilno.

Ako matica ugine, a iz nekog razloga pčele ne odgaje drugu, dolazi do pojave lažnih matica. To su pčele radilice kojima bujaju jajnici i one postaju sposobne da nose neoplođena jaja. U zajednici se obično pojavi više lažnih matica. One sve polažu jaja, pa u jednoj ćeliji možemo vidjeti i po pet-šest položenih jaja. Takvo leglo je grebenasto i nepravilno. Zajednice u kojima imamo maticu trutušu ili lažne matice je osuđeno na propast. Najbolje ga je pripojiti nekom normalnom društvu i tako riješiti problem.

Tekst i fotografije: Rajko Radivojac

 

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno