Претрага
Претрага

Na Staroj planini, puštene u rad prve zadružne solarne elektrane kod nas

Na Staroj planini puštene su u rad prve zadružne solarne elektrane u Srbiji, saopštila je krajem juna energetska zadruga Elektropionir. Reč je o dva postrojenja,...

Galenika

Na Staroj planini puštene su u rad prve zadružne solarne elektrane u Srbiji, saopštila je krajem juna energetska zadruga Elektropionir.

Reč je o dva postrojenja, pojedinačne snage pet kilovata, koja se nalaze na krovima Mesne zajednice u selu Temska i Doma kulture u selu Dojkinci.

Dve godine nakon donatorske kampanje i godinu dana od postavljanja panela, ovo predstavlja krunu projekta Solarna Stara

Priključenjem na elektrodistributivnu mrežu, solarne elektrane su zvanično spremne za proizvodnju zelene struje, koju će otkupljivati kompanija Restart Energy.

„Proces pribavljanja sve potrebne dokumentacije je trajao oko godinu i po dana i nije bio jednostavan i jeftin ali smo zajedničkim trudom uspeli da ga uspešno završimo”, navode iz Elektropionira.

„Znali smo da će procedure trajati dugo i da su dosta zahtevne, a deo naše odluke da se u sve ovo upustimo jeste bila i želja da se ovaj proces učini transparentnijim i da se proveri mogućnost njegove primene i u drugim sredinama.”

Ovo predstavlja krunu projekta Solarna Stara, dve godine nakon donatorske kampanje za izgradnju zadružnih elektrana na Staroj planini. U sklopu nje, građani su obezbedili polovinu novca za investiciju vrednu oko 1,6 miliona dinara, dok su ostatak podmirili članovi Elektropionira iz sopstvenih sredstava ili uz pomoć donatora.

Posle donatorske kampanje, usledila je izrada projektno-tehničke dokumentacije, nabavka opreme i postavljanje panela u leto prošle godine.

Prema ranijim najavama, iz svake od dve solarne elektrane očekuje se okvirna godišnja proizvodnja od 5.500 kWh, dok se uštede ugljen-dioksida, gasa koji zagreva našu planetu, procenjuju na oko 13,2 tone u toku jedne godine.

solarni panel

Ali Solarna Stara nema samo ekološki značaj…

Godišnji prihodi od prodaje električne energije, u narednih dvadeset pet godina, biće iskorišćeni za aktivnosti koje će predložiti lokalne zajednice staroplaninskih sela u cilju unapređenja tamošnjeg života.

Energetska zadruga Elektropionir svojim primerom želi da pokaže da svi građani mogu biti pokretači promene ka održivoj energiji i da to nije pozicija rezervisana isključivo za velike investitore.

U februaru ove godine, vođeni istom željom, članovi su se upustili u još jedan pionirski poduhvat, razvoj prve agrosolarne elektrane kod nas.

Autor: Jelena Kozbašić

Izvor: klima101

Većina građana Srbije želi da proizvodi zelenu energiju

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno

Budite u toku

Želite da Vas obaveštavamo o najnovijim vestima jednom nedeljno?

Pročitajte još