Kako da reagujemo i kontrolišemo populaciju mrava u baštama i vrtovima? Ukoliko ih ima malo, nema potrebe da brinemo, ali ako ih ima mnogo i u kolonijama treba da smanjimo njihovu brojnost.
Mravi su zglavkari koji žive i prezimljavaju u kolonijama, mravinjacima, neprestano se razmnožavavajući, a poput pčela su socijalni insekti i svaka jedinka ima svoja zaduženja. Mravi radnici su najštetniji napadajući zeljasto ili drvenasto bilje, a braneći koloniju napadaju i druge životinje. Grickajući zelenu lisnu masu dolaze do biljnih sokova koji su izvor lako pristupnog šećera, piše agronom Mirjana Petrović.
Zašto su korisni?
- Mravi su prijatelji biljaka, poput bubamara i ostalih korisnih insekata utiču na kontrolu štetočina hraneći se njihovim jajima ili mladim larvama, čime ometaju odrasle insekte u hranjenju.
- Pokazalo se da mravi tragajući za hranom prelaze preko biljaka, ponekad sa cveta na cvet, čime nenamerno ali ipak efikasno pospešuju oprašivanje biljaka.
- Tokom tradicionalnog gajenja biljaka, mravi pospešuju aeraciju zemljišta kopajući tunele u zemlji kroz koje potom voda, kiseonik i hranljive materije lakše putuju do korena biljaka.
- Ubrzavaju procese razlaganja organske materije, lišća i mrtvih insekata, pospešujući đubrenje biljaka.
- Mravi osim što se hrane štetočinama, ujedno služe i kao hrana za veće organizme guštere, žabe, ptice, koji imaju svoju značajnu ulogu u kontroli štetočina.
Kontrola populacije mrava
Da li ste znali da su mravi živeli kada i dinosaurusi? Za razliku od ogromnih životinja mravi su uspeli, i uspevaju, da se adaptiraju na novonostale situacije. Zato je vrlo važno da budete odlučni i uporni kada želite da ih se otarasite. Metode su manje ili više efikasne, ali vredi probati. Evo šta savetuje savetodavac Petrović.
Mravi uzgajaju lisne vaši
Lisne vaši proizvode šećer u formi tečne, lepljive izlučevine zvane medljika ili medna rosa. Ukoliko mravi krenu ka biljkama, prisutne su lisne vaši. Mravi uzgajaju lisne vaši i štite ih od predatora da bi zauvrat dobili medljiku, odnosno šećer koji transportuju do svojih gnezda i njime hranili kraljicu i radni deo kolonije, a često i same lisne vaši sele sa biljke na biljku pospešujući proizvodnju medne rose.
Populacija mrava kontroliše se:
- Suzbijanjem biljnih vaši i ostalih štetočina koje sišu biljne sokove.
- Primenom veštačkog zaslađivača posipanjem u blizini mrava, koji je za njih fatalan.
- Posipanje cimeta i kajenske paprike po biljkama repelentno deluje na mrave, a ne škodi im.
- Posipanjem kukuruznog brašna dolazi do nadimanja probavnog sistema mrava, ne mogu da ga svare i uginjavaju.
- Upotrebom dijatomejske zemlje, beli sitni pesak nastao taloženjem ostataka silikatnih algi, posipanjem po mravinjaku i putanjama kojima se mravi kreću, nastaje efekat dehidratacije, odnosno isušivanja mrava. Zbog izraženih apsorpcionih sposobnosti dijatomejske zemlje, moguće je suzbijanje i puževa i bubašvaba.
- Rastvorom borne kiseline koji pravimo spajanjem kašičice borne kiseline, šećera i malo tople vode, namočimo komadiće vate i mravi prolazeći, privučeni šećerom, uginjavaju dejstvom borne kiseline.
Čitavi mravinjaci mogu se uništiti zalivanjem ključalom vodom, mada treba biti uporan, jer mravinjaci odolevaju i efektima kiša i poplava, zahvaljujući tehnici izgradnje mravljih domova u cilju opstanka, zaključuje Petrović.
Foto: pixabay.com