Svetski dan zemljišta podseća donosioce odluka (vlade i organizacije) i sve nas o neophodnosti održivog upravljanja ovim resursom.
Zemljište je ključni prirodni resurs za budućnost čovečanstva jer najveći deo hrane koju konzumiramo proizvodimo na zemlji. Neobnovljiv je i neophodno je da ga sačuvamo.
Ujedinjene nacije su proglasile 5. decembar za Svetski dan zemljišta sa ciljem da se podigne svest o značaju očuvanja kvaliteta zemljišta i njegovoj zaštiti, kao i da se pažnja usmeri na donosioce odluka (vlade i organizacije) o neophodnosti održivog upravljanja ovim resursom.
Ove godine obeležava se pod sloganom „Održimo zemljište u životu, zaštitimo biodiverzitet zemljišta“, a tema je živi svet koji se nalazi u zemljištu i koji učestvuje u obavljanju procesa neophodnih za život na našoj planeti.
U zemljištu se nalazi više od četvrtine biodiverziteta planete zemlje, a nama je poznat tek jedan odsto ovog sveta. Organizmi koji žive u zemljištu su odgovorni za odvijanje mnogih procesa od kojih zavisi ljudska populacija, kao što su proizvodnja hrane, skladištenje organskog ugljenika i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte. Takođe, zemljišni organizmi razgrađuju zagađujuće materije i doprinose remedijaciji zagađenog zemljišta.
Neodrživo upravljanje zemljištem nepovoljno utiče na njegov biodiverzitet i zato je neophodno preduzeti mere za njegovu zaštitu.
Najveći pritisci na zemljište u Republici Srbiji su: erozija, pojava klizišta, smanjenje organske materije, zagađenje i promena načina korišćenja zemljišta. Uticaj klimatskih promena na zemljište je evidentan i dovodi do ubrzane degradacije. Potpunije sagledavanje stanja, uspostavljanje sistematske kontrole kvaliteta zemljišta i formiranje centralizovane baze podataka na nacionalnom nivou neophodno je za postavljanje ciljeva u oblasti očuvanja i održivog korišćenja zemljišta.
Zemljišta se u prirodi sporo obrazuju, a u procesu degradacije brzo uništavaju. Prirodni procesi u zemljištu ugroženi su neodrživim upravljanjem zemljištem, zagađenjem i prekomernom eksploatacijom u kombinaciji sa uticajem klimatskih promena i ekstremnih vremenskih pojava.