Претрага
Претрага

Skromne perene, uz malo pažnje, mogu ukrašavati vrt i balkone i više od 20 godina

Perene su višegodišnje biljke koje ne traže posebnu negu. Dekorativne su i možemo ih kombinovati sa cvetnicama, šibljem, niskim grmovima i četinarima… Svojim izgledom, bojama...

Galenika

Perene su višegodišnje biljke koje ne traže posebnu negu. Dekorativne su i možemo ih  kombinovati sa cvetnicama, šibljem, niskim grmovima i četinarima…

Svojim izgledom, bojama listova i cvetova podsećaju nas na biljke koje slobodno rastu u prirodi. Verovatno je i to jedan od razloga što se sve više koriste za uređenje vrtova, terasa, kao i javnih površina i žardinjera u urbanim sredinama.

Naziv perena potiče od latinske reči perennis, što znači trajan. Neke vrste mogu, uz vrlo malo održavanja, ukrašavati prostor i dve, tri decenije. Prema visini dele se na visoke, srednje visoke i niske. Visoke mogu da narastu i preko jednog metra, izgledaju markantno i najčešće se sade posebno kako bi njihova lepota došla do izražaja ili u pozadini iza drugih, nižih biljaka. Niske perene koje su visine svega nekoliko centimetara se sade u grupama i koriste se za prekrivanje tla. Perene koje padaju su posebno lep ukras zidova i ograda.

perena lila

Cvetovi su najrazličitijih oblika i veličina, a boje „nema koje nema“. Razlikuju se i po vremenu cvetanja, pa ćemo u cvetovima uživati skoro cele godine. Raznolikost ovih biljaka omogućava nam da u svojim baštama realizujemo sve što zamislimo, te ih možemo kombinovati sa cvetnicama, šibljem, niskim grmovima i četinarima… Mašti na volju.

Perene se jednostavno razmnožavaju

Jedno od važnih pravila kada uređujete prostor perenama je da ih sadite u grupama, što je uvek bolje nego saditi biljke pojedinačno, i to tako da napravite kombinaciju visina, boja i vremena cvetanja. Tako ćete skoro cele godine uživati u perenjaku koji svake godine možete pomalo korigovati i tako ga ulepšavati.

perena aster

Važno je posaditi ih na odgovarajuće mesto u zavisnosti da li vole više ili manje osunčano mesto, odnosno više ili manje vlage u zemljištu. Uglavnom su otporne na zime u našim klimatskim uslovima i dobro podnose niske temperature.

Od mera nege potrebno je okopavati oko biljaka i zalivati ih.

Razmnožavanje je takođe jednostavno, deljenjem. Kada biljka preraste namenjeni prostor jednostavno je izvadite iz zemlje i razdelite. Tako ćete podmladiti matičnu biljku i osvežiti perenjak. Proleće je vreme kada ih treba malo orezati i odstraniti suve delove.

Uz malo ljubavi i angažovanja uživaćete u ovim skromnim lepoticama.

Ako volite cveće pročitajte i Kako da razmnožite i gajite lavandu

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno