Претрага
Претрага

Kako zaštiti palme od bolesti

Ljubitelji palmi u našim klimatskim uslovima najčešće ih uzgajaju u saksijama, u zatvorenim prostorima. Palme ulepšavaju različite prostore, od stanova, poslovnih prostora, holova, sala, pa...

Galenika

Ljubitelji palmi u našim klimatskim uslovima najčešće ih uzgajaju u saksijama, u zatvorenim prostorima.

Palme ulepšavaju različite prostore, od stanova, poslovnih prostora, holova, sala, pa do trgovina i supermarketa. Lepe su kada su izdvojene, kao i kada su u oazama zelenila.

Volite palme i želite da ih sačuvate od bolesti? U tekstu koji je pripremila dipl. inž. Nada Baćanović saznaćete na koje simptome bolesti da obratite pažnju i kako da zaštite vaše biljke. 

palma

Palme su skromne biljke

U stanovima koji se stalno greju vazduh je često pregrejan i suv, pa se palme mogu uspešno održati i gajiti, samo ako su prilagođene takvim uslovima.

Relativno skromne u zahtevima u odnosu na gore navedene uslove su:

  • urmasta palma (Phoenix canariensis),
  • kopljasta palma (Trachycorpus fortuni),
  • patuljasta palma (Chamaerops humulis).

Ove vrste leti zahtevaju dosta vode.

Odgovara im držanje na otvorenom prostoru (terase, lođe, bašte). Zimi ih treba umereno zalivati i držati po mogućstvu u osvetljenom odeljenju, ili stepeništu, na temperaturi od 10-15 °C. Mesto za održavanje ovih palmi treba da bude svetlo, ali ne jako sunčano. Preko zime temperatura ne sme biti niža od 15 °C. 

palme-u-holu

Zaštita palmi od bolesti

Krastasta ispupčenja na listu (Graphiola phoenicis)

Na listovima se stvaraju 1,5-2 mm velika okrugla bradavičasta, tvrda ispupčenja koja u toku razvoja bolesti postaju smeđa i mestimično mogu da ispadnu. Ona predstavlja gljiva koje posle sazrevanja prelaze u žućkastu boju (prašnjave spore). Bolest se javlja u toplim zaštićenim prostorima, staklenim baštama, pri visokoj vlažnosti vazduha. 

Uljasta pegavost lišća (Exosporium palmivorum)

Na listovima nastaju male žućkaste pege koje su okrugle i providne (uljaste pege) koje se često spajaju. Obolela mesta su često oivičena jednim žutim krugom. Pege kasnije postaju u centru smeđe. Po pravilu javljaju se samo u zaštićenim prostorima. 

Trulež stabla (Penicillium wermoeseni)

Na pojedinim vrstama palmi, pre svih na Chamaedorea elegans, pojavljuje se trulež na stablu. 

Suzbijanje bolesti

Otkloniti obolele listove, smanjiti vlažnost u zatvorenom prostoru i primeniti neke od hemijskih preparata kao što su: Dithan M-45 (0,25 %), Poliram combi (0,2 %), Mankogal 80 (0,25 %), Galofungin T (0,1 %). 

Neparazitna oboljenja palmi

Od neparazitnih oboljenja mogu se javiti:

  • smeđe sunčane pege usled jakog osunčavanja u staklenicima,
  • hloroza listova koja dovodi do zaostajanja u porastu, a nastaje od nedostataka gvožđa ili povećanog sadržaja kalcijuma u zemljištu i
  • zakržljalost listova usled nedostatka toplote u zemljištu.   

Fotografije: pixabay.com

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno