Претрага
Претрага

Žuta patuljavost ječma BYDV

Žutu patuljavost ječma prouzrokuje virus Barley yellow dwarf virus, BYDV,  koji parazitira na preko 100 biljnih vrsta iz familije Poaceae (tj. porodice trava), a među njima su najznačajnije: ječam,...

zuta patuljatost jecma
Galenika

Žutu patuljavost ječma prouzrokuje virus Barley yellow dwarf virus, BYDV

zuta patuljatost jecma

koji parazitira na preko 100 biljnih vrsta iz familije Poaceae (tj. porodice trava), a među njima su najznačajnije: ječam, pšenica, tritikale, kukuruz i dr.

BYDV na ječmu izaziva patuljavost (zastoj u porastu), listovi dobijaju zlatno žutu boju uz pojavu gljiva čađavica. Ukoliko se zaraza javi u jesen, mlado lišće uz promenu boje postaje deblje, čvršće i stoji uspravno. Rano zaražene biljke ne klasaju ili su im klasovi mali, često sterilni.

Na pšenici početni znak bolesti je žućenje listova koje kasnije poprima crvenkastu boju. Pri zarazama u ranim fazama razvoja biljke dostižu samo trećinu svoje normalne visine, pa je samim tim klasanje retko a prinosi zrna su znatno smanjeni. Ukoliko se zaraza ostvari u kasnijim fazama razvoja, javljaju se hlorotične pruge između nerava srednjih listova dok gornji listovi pocrvene.

Najvažniji izvor zaraze ovog virusa su višegodišnji travni korovi kao i kukuruz, koji predstavlja glavnog posrednika za prenos BYDV između žetve i setve ozimih žita.

Virus žute patuljavosti ječma prenose lisne vaši, a najznačajniji vektori su Rhophalosiphum padi, Rhophalosiphum maidis, Sitobion avenae i Schizaphis graminum. Bolest se ne prenosi mehaničkim putem (dodirom biljaka).

Suzbijanje: Preporučuje se kasnija jesenja i ranija prolećna setva kao i suzbijanje korova koji su izvor zaraze. Nakon nicanja biljaka pratiti pojavu lisnih vaši i prilikom jačeg napada izvršiti tretman insekticidima na bazi piretroida i neonikotinoida (obično kada su biljke u fazi 2-4 lista).

Preparati: Decis 0,2-0,3 l/ha (a.m. deltametrin), Fobos 0,075-0,15 l/ha (a.m. bifentrin), Tonus, Afinex 0,3 kg/ha (a.m. acetamiprid)…

Pripremila Monika Božanić, dipl. inž. zaštite bilja

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno