Šljivine ose (Hoplocampa flava, H. minuta, H. testudinea) su rasprostranjene u svim rejonima gde se šljiva gaji. Ovi insekti prezime u stadijumu odrasle
pagusenice, plitko u zemljištu i zato obrada zemljišta oko voćaka u jesen doprinosi smanjenju intenziteta napada ose u narednoj vegetaciji.
Imago je veoma aktivan, hrani se polenom i nektarom cvetova. Ženka polaže jaja ispod čašičnih listića i ta mesta gde su jaja položena mogu se uočiti po blagom ispupčenju koja posle 3-5 dana postanu tamna.
Ispiljena larva se hrani tkivom ploda i semenkom. Ako dođe do oštećenja većeg broja plodova, tada se javlja prevremeno opadanje i na takvim plodovima se vide ulazni i izlazni otvori larvi. Jedna larva u toku svog razvoja može da uništi u proseku tri do sedam plodova.
U našoj zemlji štete od šljivinih osa su vrlo značajne. U zasadima gde se ne vrši suzbijanje ove štetočine, oštećenost plodova se kreće i do 90 %.
Suzbijanje se izvodi u vreme precvetavanja šljive, da bi se sprečilo polaganje jaja, vodeći računa o korisnim insektima i zato bi tretman trebalo obaviti kasno posle podne, kad je smanjena aktivnost oprašivača.
Registrovani insekticidi protiv šljivinih osa su: 1. Decis 2,5 EC (a.m.deltametrin), 0,03-0,05% 2. Perfekthion (a.m.dimetoat), 0,075-0,1% i 3. Etiol tečni (a.m.malation), 0,15-0,25%.
Od gljivičnih oboljenja u ovom periodu dolazi do infekcije od plamenjače (Polystigma rubrum), naročito u kišovitom periodu i kod starijih zasada i zato je poželjno insekticidima dodati neki preventivni fungicid uz napomenu da se obrati pažnja da li je moguće mešanje određenih preparata za tu namenu.
Autor: Zvezdana Jovanović
psss.rs
Foto: Vesna Durutović, PIS