Domaćini ovog patogena su biljke iz familije Cucurbitaceae.
Prepoznatljivi simptomi ove bolesti su nekrotične pege sive do sivomrke boje okruglastog do nepravilnog oblika na listovima i eliptičnog oblika na vrežama i lisnim drškama. Na listovima se pege najčešće formiraju na ivici, a manji broj na sredini lista. U okviru nekrotičnih pega uočava se prisustvo brojnih crnih tačkastih tvorevina – piknida. Kada pege nastanu na glavnoj vreži neposredno iznad korena dolazi do potpunog uvenuća biljke.
Zaraženi biljni ostaci su važan izvor zaraze jer u njima gljiva prezimljava u obliku piknida. U uslovima povećane vlažnosti zemljišta iz piknida se oslobađaju piknospore koje klijaju u miceliju koja vrši infekciju. Micelija prodire u biljku kroz oštećenja ili direktno kroz epidermis. Iz micelije se posle nekog vremena obrazuju piknidi sa piknosporama koje dalje šire zarazu.
Kada se tokom vegetacije primete zaražene biljke potrebno ih je odmah ukloniti. U plastenicima je važno regulisati temperaturu i vlažnost da bi se smanjila mogućnost od zaraze.
Preparati koji se koriste za suzbijanje plamenjače deluju i na ovog patogena. To su preparati na bazi azoksistrobina i hlorotalonila.
Stručni tim Galenika-Fitofarmacije preporučuje sledeće preparate:
- Na bazi azoksistrobina je PROMESA u količini od 0,75 l/ha, a karenca za krastavac je 4 dana.
- Na bazi hlorotalonila je DAKOFLO u količini od 2 l/ha, a karenca za krastavac je 7 dana.
Pre upotrebe preparata obavezno je pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama!
Izvor: www.fitofarmacija.rs