Kovrdžavost lista breskve koju izaziva parazit Taphrina deformans je najčešća i najopasnija bolest koja se razvija na mladom lišću, mladarima, cvetu i plodu breskve.
Suzbijanje ovog prouzrokovača bolesti zasniva se na kasnom jesenjem i ranom prolećnom prskanju. Obavezna prolećna prskanja su plavo prskanje pred bubrenje pupoljaka i prskanje u fazi „mišjih ušiju“.
Pre „plavog“ prskanja potrebno je izvršiti rezidbu. Kako breskva rađa na jednogodišnjim grančicama, s proleća se mora rezati radi obnavljanja grančica i formiranja spratova. Od svih vrsta voćaka, breskva formira najviše cvetnih pupoljaka, pa se rezidbom reguliše i rodnost breskve. Na području Jablaničkog okruga rezidba se obavlja u januaru ili početkom februara.
Plavo prskanje pred bubrenje pupoljaka sprovodi se preparatima na bazi bakra: BAKARNI KREČ, BAKROCID, BAKARNI OKSIHLORID, CUPROXATE, CUPRABLAU Z, BORDOVSKA ČORBA FUNGURAN-OH i dr.
Prilikom primene bakarnih sredstava treba voditi računa o fazi razvoja voćaka, jer ukoliko vegetacija krene bakarni preparati mogu izazvati fitotoksičnost (ožegotine) na mladim listićima voćaka. Ovo naročito važi za koštičave vrste, posebno breskvu, koja je osetljiva na bakar. Za zimsko prskanje voćaka jako je bitan kvalitet tretiranja. Prskanje mora biti sa većom količinom rastvora (vode i preparata). Voćka se mora kvalitetno, temeljno isprskati, „okupati“, kako bi rastvor dospeo do svih otvora na biljkama, jer su upravo to mesta gde prezimljavaju mnogi štetni organizmi. Preporučena količina vode po jednom hektaru je 1000-1500 litara, uz strogo poštovanje koncentracije sredstva koju preporučuje proizvođač, a nalazi se na uputstvu koje je priloženo uz preparat.
Prskanje se izvodi po tihom i mirnom vremenu, bez vetra, uz obavezno korišćenje zaštitne opreme. Drugi dan nakon prskanja treba obavezno pregledati i ponovo isprskati neisprskane delove. Kako na kori, u rašljama grana i u pukotinama prezimljavaju mnogi štetni insekti u različitim oblicima, u prskanje treba uključiti i mineralno ulje kao što su: GALMIN, BELO ULJE, AGRIOL, EOS i dr.
Prskanje u fazi „mišjih ušiju“ je obavezno i to nekim od sledećih preparata:
- DODIN S-65 u koncentraciji 0,15% (15 g u 10 l vode) ili
- DELAN SC-750 u koncentraciji 0,1% (10 g u 10 l vode).
- CIRAM S-75 u koncentraciji od 0.35% (35 g u 10 l vode).
Autor: Gordana Jovanović
psss.rs