Претрага
Претрага

Virus mozaika jabuke

Glavni prirodni domaćin virusa mozaika januke je jabuka, ali se među domaćine ubrajaju i: šljiva, trešnja, breskva, malina, lešnik, hmelj, breza, divlji i pitomi kesten...

Galenika

Glavni prirodni domaćin virusa mozaika januke je jabuka, ali se među domaćine ubrajaju i: šljiva, trešnja, breskva, malina, lešnik, hmelj, breza, divlji i pitomi kesten i dr. Virus utiče na smanjenje porasta izdanaka, oplođenje, veličinu ploda, prinos po stablu i sadržaj askorbinske kiseline u plodu.

Sorte jabuke Zlatni Delišes i Jonatan spadaju među najosetljivije na ovaj virus. Na pomenutim sortama štete su izraženije, i zaražene biljke mogu dati prinos manji za 30-50%.

Kako prepoznati virus mozaika jabuke?

Simptomi su prisutni na listu u vidu jasno oivičenih, svetložutih pega, linija, tačaka, duž nerava.

Virus mozaika jabuke
Foto: PIS

Kod osetljivijih sorti simptomi se javljaju na celokupnom lišću, dok je kod manje osetljivih moguće prisustvo simptoma na pojedinim liskama. Neke sorte mogu biti i asimptomatične nakon infekcije virusom.

Takođe, ponekad je potrebno da prođu i do dve godine da bi se simptomi razvili. Pege usled izloženosti suncu i sa razvojem bolesti dobijaju tamnu boju, nekrotiraju.  Poznato je da je virus mozaika jabuke labilan virus jer na njegovu koncentraciju negativno utiču visoke temperature.

Najveće koncentracije virusa se beleže u hladnijim vremenskim uslovima, u ranijim prolećnim mesecima, martu i aprilu.

Virus se najviše prenosi zaraženim podlogama ili prilikom kalemljenja, kalem-grančicama ili pupoljcima uzetih sa zaraženih stabala.  Prirodni prenosioci ovog virusa nisu poznati.

Kontrola virusa

Najbolji način kontrole virusa mozaika jabuke su preventivne mere:

  1. Korišćenje zdravog sandog materijala za podizanje zasada (sertifikovane sadnice)
  2. Uklanjanje i spaljivanje zaraženih stabala iz voćnjaka
  3. Dezinfekcija alata kojim se vrši rezidba.

Izvor: PIS

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno